Yaşam

Ünlü deprem uzmanından flaş açıklama!

En son Manisa Akhisar’da meydana gelen 4.8 şiddetindeki deprem sonrası Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir’den o ilimiz ile ilgili korkutan bir açıklama geldi.

Türkiye'de son günlerde meydana gelen şiddetli depremlere ilişkin ünlü deprem uzmanlarından son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Aktif fay hatlarının uzanış doğrultusunda bulunan ve deprem kuşağı içinde bulunan ülkemizde çoğu zaman büyük, orta ve küçük şiddetlerde sarsıntılar meydana gelmekte ve bazılarında yıkımlar meydana gelerek can ve mal kaybına sebep olmaktadır. İstanbul, Denizli, Balıkesir, Yalova ve son olarak da Elazığ, Malatya ve Manisa'da meydana gelen şiddetli depremlerin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir'den o ilimizle ilgili korkutan bir açıklama geldi.

"7.0 ŞİDDETİNDE DEPREM OLUŞABİLİR"

Hasan Sözbilir NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada gelen, bu depremlerin olası depremleri tetiklemesi ihtimaline ilişkin soruya şöyle cevap verdi; "2 tane ana olasılık olabilir. Birincisi, burada deprem aktivitesi üçe bölündüğü için depremin enerjisi de üçe bölünüyor olabilir. İkincisi, enerjinin Gelenbe veya Akhisar fayına aktarılması durumunda, Gelenbe fayının 40 kilometrelik 2 segmenti bulunduğu için 6,9 ya da 7,0 şiddetinde deprem oluşturma potansiyeli var.

Akhisar fayı daha kısa bir fay, 6,4 büyüklüğünde bir deprem üretebilir. Şu an oluşan depremler Gelenbe fayının güney ucunda gerçekleşiyor. Bir kısmı da Akhisar fayında. Şu an itibarıyla iki fayda da deprem aktivitesi başlamış durumda" diye konuştu. Manisa'da üst üste meydana gelen depremlerle alakalı da yorum yapan Sözbilir, "Bölgede yer alan faylarda deprem aktivitesi başlamış durumda. Bunlar deprem fırtınası şeklinde devam edecektir. 4 ve 5 büyüklüğünde depremler beklenebilir" dedi.

"SOMA VE KIRKAĞAÇ FAYI KIRILMAYA BAŞLADI"

Manisa Akhisar'da bu akşam meydana gelen 4.8 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeyle alakalı değerlendirmelerde bulunan Sözbilir, "Manisa'daki 5,4 şiddetindeki depremin ardından artçı deprem sayısı 2 bini geçti. O bölgede aslında birbiriyle bağlantılı 3 tane fay var. Ana şok bu 3 fayın çok yakın meydana geldi.

Önce Soma-Kırkağaç fayı kırılmaya başladı. Bu dönemde binin üzerinde artçı deprem üretti. Daha sonra kırılmalar Akhisar ve Gelenbe faylarında oldu. 3 fayın ortasında bir deprem meydana geldiği için, beklenenden daha fazla sarsıntı oldu. Şu anda 3 fay birden kırılıyor o bölgede" açıklamasında bulundu.

"DEPREM FIRTINASINDA 4 VE 5 BÜYÜKLÜĞÜNDE SARSINTILAR DEVAM EDECEK"

Manisa'da üst üste meydana gelen depremlerle alakalı da değerlendirmelerde bulunan Sözbilir, "Bölgede yer alan faylarda deprem aktivitesi başlamış durumda. Bunlar deprem fırtınası şeklinde devam edecektir. 4 ve 5 büyüklüğünde depremler beklenebilir" ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar
Günün Videosu
Küçükçekmece'de gece saatlerinde bir üst geçitte intihara kalkışan kişiyi devriye bekçiler son anda başarılı müdahale ile kurtardı. Üst geçide çıkan kişinin kurtarılma anları bir vatandaşın çektiği cep telefonu görüntülerine yansıdı. İşte o anlar...