Dünya |

Ukraynalı araştırma gemisi savaşa rağmen Antarktika'ya varmayı başardı

Ukrayna’nın “Noosfere” isimli araştırma gemisi Rusya ile devam eden kanlı savaşa rağmen Antarktika’ya ulaşmayı başardı. Ukraynalı bilim insanlarını ise penguenler ve balinalar karşıladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi devam ederken, Ukrayna Ulusal Antarktika Bilim Merkezi’ne (NASC) ait “Noosfere” araştırma gemisi, yaşanan acılara, dökülen kanlara ve savaşa rağmen Antarktika’ya ulaşmayı başardı.

Ukrayna Ulusal Antarktika Bilim Merkezi (NASC), Rusya saldırıları nedeniyle geminin Şili’deki Puta Arenas açıklarından kısa süreli bir gecikmeyle 25 Mart akşamı yola çıktığını, 5 gün süren yolculuğun ardından Antarktika'daki Galindez Adası’na ulaştığını duyurdu. NASC'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Ukraynalı gemi kaptanı Paul Panasyuk’un yardımcısı İngiliz gemi kaptanı Simon Walles ve mürettebatı ile zorlu bir yolculuktan sonra geminin herhangi bir sorun yaşamadan araştırma bölgesine ulaşarak demir attığı ifade edildi.

Ukrayna Ulusal Antarktika Bilim Merkezi'nden (NASC) yapılan açıklamada, burada araştırmaların sürdürüleceğini gıda ve temel ihtiyaç malzemeleri azaldığında geminin Şili’ye gidip döneceği belirtildi.

Gemi kaptanları ve mürettebatları Pavlo Panasyuk, Simon Walles, Yuri Otruba ve Anastasia Chigareva tarafından yolculuk sırasında birçok görüntü kaydedilirken, geminin demirlenmesinin ardından Antarktika’daki penguenler ve dev balinalar Ukrayna’nın araştırma gemisinin ilk ziyaretçileri oldu.

 

Kaynak: İHA