Ukrayna'dan dikkat çeken iddia: Türkiye kıyılarında görülen mayınları Rusya bıraktı!

Türkiye'nin Karadeniz kıyılarında peş peşe görülen deniz mayınları ile ilgili Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Deniz mayınlarından Rusya'yı sorumlu tutan Ukrayna, 26-28 Mart'ta Türkiye ve Romanya'da görülen deniz mayınlarının 2022 yılı başı itibarıyla Ukrayna Deniz Kuvvetleri'ne kayıtlı olmadığının tespit edildiğini bildirdi.

Türkiye'de peş peşe görülen 'serseri mayınlar' tedirginlik oluştururken Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'ndan konu ile ilgili bir açıklama geldi. 

RUSYA'YI SORUMLU TUTTU

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Rus askeri kuvvetlerinin, 2014 yılında Ukrayna'nın Sivastopol kentini geçici işgali sırasında ele geçirdiği deniz mayınlarını kullanarak, uluslararası ortaklar nezdinde Ukrayna'yı kasten kışkırtmaya ve itibarsızlaştırmaya çalıştığı ifade edildi.

 

"RUSYA TÜM KARADENİZ'DE KASITLI OLARAK YAPIYOR"

Açıklamada, Rusya'nın tüm Karadeniz'de, Azak'ın yanı sıra Kerç ve Karadeniz boğazlarında kasıtlı olarak deniz mayınlarını, her şeyden önce sivil nakliye ve denizdeki insan yaşamını tehdit eden fiili ayrım gözetmeyen eylem silahlarına dönüştürdüğü belirtildi.

 

"MAYINLARIN SONUÇLARINDAN YALNIZCA RUSYA SORUMLUDUR"

Ukrayna'ya karşı geniş çaplı savaş başlatan Rusya Deniz Kuvvetlerinin, sivil gemileri ele geçirip imha etmenin ve Ukrayna'yı denizden bombalamanın yanı sıra, deniz mayınlarını yeni bir "korsanlık yöntemi" olarak kullandığı ifade edilen açıklamada, sürüklenen mayınların kullanımı ve bunların öngörülemeyen sonuçlarının sorumluluğunun yalnızca Rusya Federasyonu ve donanmasına ait olduğu vurgulandı.

 

Ukrayna'dan dikkat çeken iddia: Türkiye kıyılarında görülen mayınları Rusya bıraktı! ile ilgili etiketler Rusya Ukrayna Türkiye Karadeniz mayın sorumlu kıyı