Dünya |

Ukrayna'da savaş suçundan yargılanan ilk Rus askerinin cezası belli oldu: Silahsız sivili öldürmüştü

Ukrayna'da savaş suçundan yargılanan ilk Rus askeri Vadim Şişimarin'in cezası belli oldu. Mahkemeden çıkan kararla 21 yaşındaki Rus asker savaş suçu işlemek ve cinayetten müebbet hapis cezasına mahkum oldu. Şişimarin, Sumi bölgesinde 62 yaşındaki silahsız bir kişiyi başından vurarak öldürmüştü.

Ukrayna'da Kiev'in Solomenskiy Mahkemesi, 21 yaşındaki Rus askeri Şişimarin'i Ukrayna'nın Sumi bölgesinde bir sivili öldürmekten ömür boyu hapis cezasına mahkum etti.

Kararda, Şişimarin'in "cinayeti kasıtlı olarak işlediği" kaydedilirken, "sanığın işlediği suçun tamamen doğrulandığı" belirtildi.

"Şişimarin'in bir savaş suçu işlediği ve kendisine herhangi bir tehdit oluşturmayan sivili kasıtlı olarak öldürdüğü" aktarılan kararda, bu nedenle Şişimarin'in müebbet hapis cezasına çarptırıldığı kaydedildi.

62 YAŞINDAKİ KİŞİYİ KAFASINA SİLAHLA VURARAK ÖLDÜRMÜŞTÜ

Rus ordusuyla Ukrayna'nın Sumi bölgesine giren Şişimarin, 28 Şubat’ta Çupahovka kasabasında evinin önünde duran ve yanında herhangi bir silahı bulunmayan 62 yaşındaki Aleksandr Şepilov'u kafasına silahla vurarak öldürmüştü.

Daha sonra Ukrayna askerlerince esir alınan Şişimarin hakkında kasıtlı adam öldürmek ve savaş suçu işlemek iddiasıyla dava açılmıştı.

18 Mayıs'ta Solomenskiy Mahkemesinde, Rus askeri Vadim Şişimarin ile ilgili duruşma başlarken, bu duruşma "Rusya'nın Ukrayna'ya savaş açmasından bu yana Rus askeriyle ilgili açılan ilk dava" olmasıyla dikkat çekiyor.​​​​​​​