Koronavirüs |

Uğur Şahin varyantlara ve vaka sayılarına işaret etti: Dördüncü dalga olabilir

BioNTech'in kurucu ortağı Uğur Şahin, koronavirüs varyantları ile artan vaka sayılarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Şahin bu durumun salgında 'dördüncü dalga'ya neden olabileceğini ifade etti.

Koronavirüs salgınıyla mücadele bütün dünyada devam ederken BioNTech'in kurucu ortağı Uğur Şahin’in yeni açıklamaları gündem yarattı. Yaklaşık 2 yıldır hayatımızda olan ve 4 milyona yakın insanın hayatına mal olan koronavirüsün varyantları ile ilgili konuşan Şahin, 'dördüncü dalga' uyarısında bulundu.

Kovid-19 vakalarının yeniden yükseliş trendine girebileceğine dikkat çeken Şahin sözlerine şöyle devam etti:

"Delta mutasyonu hızla artmaya devam ediyor. Birleşik Krallık’ta insanların yüzde 50’si ikinci doz aşılarını olmalarına rağmen Delta mutasyonu da yayılıyor. Bu durum virüse karşı tedbirli olmamız gerektiğini gösteriyor. Eğer dikkatli olmazsak belirli bölgelerde dördüncü korona virüsüdalgasıyla karşı karşıya kalabiliriz."

Pek çok uzman Şahin'in bahsettiği dördüncü dalgayı 'kabus senaryosu' olarak nitelendirmişti.

Koronavirüsün bulaşma oranının yakından izlenmesi gerektiğinin altını çizen Şahin, 'Vaka sayıları artarsa, bu yeni bir dalga ile karşı karşıya kalacağımız anlamına gelir' ifadesini kullandı.

Salgın ile mücadele kapsamında üçüncü doz koronavirüsü aşılarının yapılması gerektiğini de belirten Şahin, ''İkinci dozdan yaklaşık 6 ay sonra antikor seviyelerinde düşüş gözlemledik" dedi.

Şahin bunun antikor seviyelerini korumak için destekleyici bir doz daha yapılmasına işaret ettiğini belirtti. İki doz aşı olduktan 6 ile 9 ay sonra tekrar aşı olunması gerektiğini söyleyen Şahin, bu konuda nihai kararın hükümetler tarafından verileceğini de sözlerine ekledi.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.