Koronavirüs |

Uğur Şahin: Güvendeyiz diyemem fakat çok daha rahat bir konumdayız

Pfizer/BioNTech aşısını geliştiren Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, İngiliz Times gazetesine dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Pandemide son durumu değerlendiren Uğur Şahin, "Güvendeyiz diyemem fakat çok daha rahat bir konumdayız" dedi.

Tıp tarihinde mRNA teknolojisine sahip koronavirüs aşısıyla dikkat çekici bir başarıya imza atan ve kısa bir süre içinde aşı geliştirmeyi başaran Özlem Türeci ve Uğur Şahin İngiltere’nin saygın gazetelerinden Times’a açıklamalarda bulundu…

"ASLA GÖREVİMİZ TAMAMLANDI VE HEDEFİMİZE ULAŞTIK DEMEDİK"

Omicron varyantına karşı bir aşı geliştirmek için kolları sıvadıklarını söyleyen Özlem Türeci, “Biz asla, ‘görevimiz tamamlandı ve hedefimize ulaştık’ demedik. Virüsün sonsuza dek nasıl evrim geçireceğini öngöremezdik. Şaşırmadık” dedi.

“AZALMIŞ KORUMA, HİÇ KORUMADAN İYİDİR”

Uğur Şahin de, “Ben de şaşırmadım. Omicron, Alfa ve Beta varyantıyla kıyaslayınca çok daha farklı bir hikaye ve daha çok endişe verdi. Biz, virüsle yaşamaya devam edeceğimizi ve bunun yeni normal olduğunu söyledik. Ve şimdi bu yeni normali yaşıyoruz” ifadesini kullandı.

"ELİMİZDE YAŞLILARDA ÖLÜMÜ BÜYÜK ÖLÇÜDE AZALTACAK BİR ALET VAR"

Şahin, “Azalmış koruma oranının hiç korumadan daha iyi olduğunu hatırlamak gerek. Bu hastalık artık korkutucu değil. Elimizde yaşlılarda ölümü büyük ölçüde azaltacak bir alet var. Güvendeyiz diyemem fakat çok daha rahat bir konumdayız” dedi.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.