Yaşam

Uğur Mumcu üzerinden dolandırıcılık!

Usta gazeteci Uğur Mumcu’nun adı kullanılarak Türkiye genelinde yaklaşık 4 yıldır büyük bir sahtecilik ve vurgun yapıldığı ortaya çıktı.

UMAG Vakfı’nın adı kullanılarak vatandaşları dolandıran şahıs yakalandı. Aracına konulan bomba ile katledilen usta gazeteci Uğur Mumcu’nun adı kullanılarak Türkiye genelinde yaklaşık 4 yıldır büyük bir sahtecilik ve vurgun yapıldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’na (UMAG) aitmiş gibi görünen naylon makbuzlarla, elinde hiç olmayan Mumcu’nun kitaplarını satan O.G, duyarlı bir esnafın vakıf yönetimine ulaşmasıyla suçüstü yakalandı. Edinilen bilgiye göre, Ankara’da bir ensaf, dün sabah UMAG’ı arayarak vakfa ait makbuzla kitap satan kişinin vakıfla bir ilgisi olup olmadığını sordu.

Vakıf yönetiminin şahsın kendileri ile bir ilgisi olmadığını söylemesi üzerine, durum emniyet güçlerine bildirildi. O.G’den şikayetçi olan vakıf yönetimi, şahsın vakfın kitap satış ve pazarlamasını yapan bir şirketin eski çalışanı olduğunu, daha sonra Vakıf ve şirket adına naylon makbuz basarak, elinde olduğunu söylediği kitaplar üzerinden satış yaptığını belirtti. O.G’nin üzerinden 4 dolu makbuz koçanı çıktı. Dolandırıcının kendi ürettiği makbuzlarından 50 TL ile 1500 TL arasında değişen rakamlarda naylon satış yaptığı anlaşıldı. O.G’nin vakfın mali durumunun kötü olduğu ya da vakfın bir üniversite açacağı yönündeki sözleri ile insanları kandırdığı belirtildi. Dolandırıcı karakoldaki ifadesinin ardından serbest bırakılırken, hakkında basit dolandırıcılıktan soruşturma başlatıldı.

Yorumlar
Günün Videosu
Antalya'da üst geçide çıkıp beton bloğa oturan bir kadın, emniyeti alarma geçirdi. Kendisine yaklaşan bekçileri görünce caddeye inip koşmaya başlayan kadın, hem canını hem de trafiği tehlikeye attı.