Gündem

Uğur Dündar ne demek istiyor: Kitlesel olayların çıkabilmesi an meselesi!

Sözcü yazarı Uğur Dündar bugün köşesinde ilginç ifadelerin yer aldığı bir makale yayımladı. Fenerbahçe Kulübü'nde görev yaptığı dönemi anımsatan Dündar, o dönem 2001 krizinin patlak verdiğini ve ekonomik krizin taraftaları da olumsuz etkilediğini belirtti. Bugün de benzer bir dönem yaşandığını öne süren Sözcü yazarı, futbol kulübü başkanlarına olası "kitlesel olayların çıkmasının" önüne geçmeleri için çağrıda bulundu!

Başkan Ali Koç yönetiminde sıkıntılı günler geçiren Fenerbahçe Kulübü'nün eski başkanvekili ve Sözcü yazarı Uğur Dündar bugün kafaları karıştıran bir köşe yazısı kaleme aldı.

"Buhran günlerinde futbol, sadece futbol değil çok şeydir!.." başlığını taşıyan makalesinde 2001 yılını anımsatan Dündar, o dönemde ülkenin büyük bir ekonomik krizin pençesinde olduğunu hatırlatarak, "Piyasalarda Türkiye'nin memorandum ilan edeceği, yani borçlarını ödeyemeyeceği konuşuluyor." diye yazdı.

Bu noktada Fenerbahçe Kulübünde görev aldığı döneme değinen Uğur Dündar şu ifadeleri kullandı;

"Böylesine acılar ve umutsuzlukların yaşandığı süreçte Fenerbahçe Spor Kulübü'nde yöneticilik yapıyoruz. Aziz Yıldırım başkanımız, emekli Koramiral Atilla Kıyat da basın sözcümüz...

Hepimizin ortak gözlemi şu:

Ekonomik buhranlarda koyu bir taraftar için tuttuğu takımın başarısı, normal dönemlere oranla daha büyük, hatta yaşamsal bir önem kazanıyor."

"KİTLESEL OLAYLARIN ÇIKABİLMESİ AN MESELESİ"

Söz konusu dönemi ağır bir sorumluluk duygusuyla yönettiklerini ve uğradıkları sportif haksızlıklarda bile özenli bir dil kullandıklarını belirten Dündar şöyle devam etti; "Çünkü bir yenilgi sonrası iki cümlelik provokatif bir söylemle önü alınamayacak kitlesel olayların çıkabilmesinin an meselesi olduğunu görüyoruz... Basın sözcümüz emekli Koramiral Atilla Kıyat ile hep dostluktan, arkadaşlıktan, barış ve sevgiden söz ediyor, hiçbir kulübün yöneticisi, taraftarı ve oyuncularını rencide edecek açıklamalar yapmıyoruz. Böylece gerilim dolu o korkunç günleri olaysız atlatıyoruz."

"BUHRAN VAR..."

Dündar günümüzü 2001 krizinin yaşandığı o günlerle kıyaslayarak "Bugün maalesef yine ekonomik buhran var. Hem de çok derin bir buhran... Hemen her gün, hatta her saat başı döviz şoku yaşanıyor. Hayat pahalılığının mağdur ettiği yığınlar, yalnız ve güzel ülkemizin iyi yönetilemediğini düşündükçe öfkelenip geriliyor..." dedi.

Sözcü yazarı, yazısının devamında ise şu ilginç ifadeleri kullandı;

"O nedenle, Türk futbolunu yönetenleri, kulüp ayrımı yapmaksızın uyaralım ve sorumsuzca davranıp düşmanlık tohumları ekmek yerine, tüm renkleri kucaklayacak dostluk söylemlerini benimsemeleri gerektiğini hatırlatalım.

Çünkü biliyoruz ki böylesine buhran dönemlerinde futbol, sadece futbol değil, bir taraftar için çok şeydir!.."

*YAZININ ORİJİNAL METNİ İÇİN TIKLAYIN