Spor

UEFA'dan Şampiyonlar Ligi'ne 2024 formatı!

Şampiyonlar Ligi için yeni bir sistem geliyor. 2024 yılından geçerli olmak üzere Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatı yavaş yavaş belli olmaya başladı.

Şampiyonlar Ligi için yeni bir sistem geliyor. 2024 yılından geçerli olmak üzere Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatı yavaş yavaş belli olmaya başladı.

UEFA, 2024 yılından itibaren geçerli olacak Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatını şekillendirmeye başladı bile. 2024’ten itibaren geçerli olacak yeni formatta takım sayısı artacak ve 32'den 36'ya yükselecek bu buna paralel olarak da takım sayısında artış görülecek.

UEFA, hazırladığı taslağı üye 55 ülkenin federasyonuna gönderecek. Formatın son şekli, federasyonlardan gelecek son taleplerden sonra ortaya çıkacak. İlk turda oynanacak maç sayısı takım başına 6’dan 10’a yükselecek. Her gruba 4 takımın dağıldığı toplamda 8 gruptan oluşan klasik sistemin yerine, 36 takımın 9'ardan 4 gruba dağıtıldığı bir lig sistemine geçilecek. İsviçre sistemiyle birlikte Eylül-Aralık maç haftası sayısı 10'a, toplam maç sayısı da 96'dan 180'e çıkacak. Maç sayısı 100 artarak 225 olacak.

Bir takımın 10 farklı rakibe karşı oynayacağı grup aşamasında bu eşleşmeler, seri başı olma durumu göz önünde bulundurularak belirlenecek.

İlk sekiz takım son 16 turuna direkt çıkarken, ikinci 8 takımlık bölüm play off ile belirlenecek. Ligi 9 ila 16. sıra arasında tamamlayanlarla, 16-24 arasındaki sıralamada bulunan takımlar bu play off aşamasını oynayacak.

Katılımcı sayısının 32'den 36'ya çıkması da ek 4 kontenjan oluşması anlamına geliyor ancak UEFA, yeni kontenjanın ne şekilde dağıtılacağının şu an için belirleyebilmiş değil