Magazin |

Uçankuş TV'nin sahibi Can Tanrıyar'a yargıdan 'Dur' emri

80 çalışanının maaşlarını vermeyerek ücretsiz izne göndermesi nedeniyle gündemde olan Uçankuş TV'nin sahibi Can Tanrıyar’ın kontrolündeki bir diğer yayın organı ucankus.com sitesinde yaşanan skandala yargı 'dur' dedi.

Uçankuş Tv’nin sahibi Can Tanrıyar 3 aydır maaş vermediği çalışanları haklarını isteyince gündeme gelmişti. İşlerine son verilen çalışanlar, alacaklarını aylardır tahsis edemeyince 21 Nisan'da bina önünde toplanarak basın açıklaması yapmıştı. İnstagram üzerinden yaptığı yayınlarda lüks bir hayat yaşadığını gözler önüne seren Tanrıyar, evlerine ekmek götürmek için maaşlarını isteyen çalışanlarından 80’ini ücretsiz izne göndermişti.

Tüm bu olumsuz haberlerle tartışılan Tanrıyar’ın kontrolündeki bir diğer yayın organı ucankus.com sitesi de hedef belirlediği kişi ve kurumlara basın etiğine uymayacak şekilde saldırılar düzenliyor. Can Tanrıyar bu siteyi kendisinden haklarını isteyenlere karşı saldırı amacıyla kullanıyor.

KİŞİ VE KURUMLARA KARŞI YAPTIĞI 'SALDIRI' NİTELİĞİNDEKİ YAYINLAR YASAKLANDI

Meydaradar'da yer alan habere göre; Ancak 30 Nisan’da İstanbul 14. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilen bir karar ile ucankuş.com sitesinin bu tür yayınlar yapması engellendi. İş adamı M.G’nin kendisi ve eşi için yaptığı başvuruyu inceleyen mahkeme Can Tanrıyar’ın bu tür yayınlar yapmasını yasakladı.

Hüseyin Can Tanrıyar, Tamar Öner ve Uçankuş Medya T.A.Ş aleyhine verilen kararda “Hukuka aykırı olarak kişilik hakkına saldırılan kimse hakimden saldırıda bulunanlara karşı korunmasını isteyebilir” şeklindeki yasa maddesi hatırlatıldı.

Kararda ayrıca, “Davacı hakimden saldırı tehlikesinin önlenmesini, sürmekte olan saldırıya son verilmesini, sona ermiş olsa bile etkileri devam eden saldırının hukuka aykırılığının tespitini isteyebilir” denildi.

TEDBİR KARARI VERİLDİ

İş adamı M.G’nin başvurusunu değerlendiren mahkeme tüm bunların yasalara aykırı bir şekilde ucankuş.com sitesinde gerçekleştirildiğini tespit ederek tedbir kararını verdi.

Mahkeme kararında, “Davacı tarafın tedbir talebinin kabulü ile ucankuş.com adresli internet sitesi ile davalılara ait diğer internet sitelerinde davaya konu haberlerin yayınlanmasının tedbiren durdurulmasına, bu hususta tedbir kararının RTÜK’e bildirilmesine.” denildi.

Can Tanrıyar şu sıralar nişanlısı Tamar Oner ile Göcek'te tatil yapıyor.