Popüler Haberler |

Uçan araba 'Cezeri'nin özellikleri neler? Satış fiyatı ne kadar?

Uçan araba Cezeri'i ne zaman satışa sunulacak? Türkiye’nin ilk Milli Uçan Otomobil Projesi ‘Cezeri’nin prototibi, İstanbul’da 17-23 Eylül’de yapılacak Teknofest’te sergilenecek. İlk uçuş da Teknofest’te yapılacak. Bu yıl sürprizle Teknofest’e katılanların önüne çıkacaklarını belirten Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, çalışmaların 8 aydır sürdüğü ve önemli ölçüde yol kaydedildiğini belirtti. Detaylar haberimizde...

Türkiye’nin ilk Milli Uçan Otomobil Projesi ‘Cezeri’nin prototibi, İstanbul’da 17-23 Eylül’de yapılacak Teknofest’te sergilenecek. İlk uçuş da Teknofest’te yapılacak. İşte uçan araba Cezeri'nin özellikleri! Tüm detaylarıyla haberimizde...

Türkiye’nin ilk Milli Uçan Otomobil Projesi ‘Cezeri’nin prototibi, İstanbul’da 17-23 Eylül’de yapılacak Teknofest’te sergilenecek. İlk uçuş da Teknofest’te yapılacak.

Bu yıl sürprizle Teknofest’e katılanların önüne çıkacaklarını belirten Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, çalışmaların 8 aydır sürdüğü ve önemli ölçüde yol kaydedildiğini belirtti.

Sosyal medya üzerinden paylaşımda bulunan Selçuk Bayraktar, “Yıllarca sürecek bir tasarım ve ARGE sürecinin başlangıcı. Yoğun geçen prototip geliştirme faaliyetinin ilk 8 ayı. Hedef 9.ayda doğum, yetişirse TEKNOFEST’te uçuş” ifadelerini kullandı.

ilk Milli Uçan Araba prototipi olan “Cezeri”nin bir taraftan donanım, yazılım geliştirme ve motor itki sistemi test faaliyetleri devam ettiğini belirten Bayraktar, prototip imalatı içinde aralıksız çalışmaların sürdürüldüğünü vurguladı.

Selçuk Bayraktar 4 farklı alternatif görsel paylaşırken, bunun için takipçilerinden fikirlerini belirtmeleri konusunda da duyuruda bulundu.

CEZERİ İSMİ NEREDEN GELİYOR

Dünyadaki ilk robotları tasarlayan Türk-İslam bilim insanı El-Cezeri aynı zamanda sibernetik alanın da kurucusu kabul ediliyor. Batı literatüründe M.Ö. 300 senelerinde Yunan matematikçi Archytas tarafından buharla çalışan bir güvercin üretilmiş olduğu belirtilse de, robotikle ilgili bilinen en eski yazılı kayıt, Cezeri'ye aittir.

Dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim adamı olan Cezeri'nin yaptığı otomatik makineler günümüz mekanik ve sibernetik bilimlerinin temel taşlarını oluşturmaktadır. "Mekanik Hareketlerden Mühendislikte Faydalanmayı İçeren Kitap" (El Câmi-u'l Beyn'el İlmî ve El-Amelî'en Nâfi fî Sınâ'ati'l Hiyel, isimli eserinde ortaya koydu. 50'den fazla cihazın kullanım esaslarını, yararlanma olanaklarını çizimlerle gösterdiği bu kitapta Cezeri, tatbikata çevrilmeyen her teknik ilmin, doğru ile yanlış arasında kalacağını ifade eder. Bu kitabın özgün kopyası günümüze kadar ulaşamadıysa da, bilinen 15 kopyasından 10'u Avrupa'nın farklı müzelerinde, 5 tanesi Topkapı ve Süleymaniye kütüphanelerinde yer almaktadır.