Popüler Haberler

TY 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak? ÖSYM 140 barajı ne zaman başlayacak?

Üniversite tercih dönemi 20 Ağustos tarihinde sona erecek. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte 2. tercih dönemi başlayacak. ÖSYM Başkanının geçtiğmiz gün açıkladığı ek tercih müjdesi sonrası 140 puan alanlar ne zaman tercihe başlyacak?

ÖSYM 140 TYT puanı ile tercih yapacakların merakla beklediği soru yanıtını buldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı TYT,AYT barajlarının düşürülmesi sonrası 140 puan alanlar tercih için harekete geçti. Peki 150 puan alanlar ne zaman tercih yapacak?

140 PUAN ALANLAR NE ZAMAN TERCİH YAPACAK?

Başkan Erdoğan "Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT'de 140, AYT ve YDT'de 170 olarak uygulanacaktır." açıklamasında bulundu.

İlave ek yerleştirme tarihleri henüz açıklanmadı. Tercih döneminin tamamlanmasının ardından kayıtlar yapılacak. Açıkta kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılacak. Akabinde ilave ek yerleştirme gerçekleşecek.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAKTIR?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye bildirilecektir.

Yükseköğretim programlarının 2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir.

Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacaktır. Ek yerleştirme tercih ücreti 25,00 TL olacaktır. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır. ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.