Teknoloji |

Twitter'ı satın alan Elon Musk'a ünlü isimlerden tepki yağdı

Bilim adamı Elon Musk, anlaşmaları sağladı ve Twitter'ı satın aldı. Ancak bu gelişme bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından olumlu karşılanmadı. Musk’a tepki gösterenlerden biri de oyuncu Jameela Jamil oldu.

Teknolojideki attığı adımlarla sık sık adından söz ettiren Elon Musk, Twitter ile anlaşma sağladı. Musk, sonunda Twitter'ı satın aldı. 

Musk bir tweet’inde “Umarım en kötü eleştirmenlerim bile Twitter’da kalır, çünkü ifade özgürlüğü bu demektir” yazsa da bazı ünlüler Musk ile hemfikir olmadıklarını artık Twitter’ı kullanmayacaklarını söyleyerek gösterdiler.

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Musk’a tepki gösterenlerden biri de oyuncu Jameela Jamil.

Jamil, “Bu, benim son tweetim” dedikten sonra tweet’ine şu şekilde devam etti: “Korkarım özgür konuşma teklifi, bu cehennem platformunun tamamen kanunsuz nefret, bağnazlık ve kadın düşmanlığının son biçimine ulaşmasına yardımcı olacak. İyi şanslar.”

ÜNLÜ AKTÖR DE TEPKİSİZ KALMADI

Ünlü aktör Rob Reiner da Musk’ın liderliğinden ve Donald Trump’ın Twitter’a olası dönüşünden rahatsız olduğunu söyledi: “Artık Elon Musk Twitter’ı satın aldığına göre, hepimiz için soru şu: Bu platformu yalan söylemek ve dezenformasyon yaymak için kullanan ve ABD Hükümetini devirmeye çalışan bir suçlunun geri dönmesine, suç faaliyetlerine devam etmesine izin verecek mi? Ve eğer bunu yaparsa, onunla nasıl savaşacağız?”

Star Trek oyuncusu George Takei de Musk hakkındaki korkularını dile getirdi. Ancak Takei, Jamil’in aksine aşırılık yanlılarının yanında kendisi gibi sağduyulu insanların daha da önemli hale geldiğini belirterek platformda kalacağını yazdı. 85 yaşındaki oyuncu, “Hiçbir yere gitmiyorum” dedi.


“Burası daha zehirli hale gelirse, aklın, bilimin, merhametin ve hukukun üstünlüğünü yükseltmek için daha fazla çaba göstereceğime söz veriyorum. Faşizme, yanlış bilgilendirmeye ve nefrete karşı mücadele için çetin savaşçılar gerekir. Umarım bu savaşta yanımda kalırsınız.”

'ELEŞTİRENLER AYRILISA...'

MSNBC sunucusu Joy-Ann Reid da Musk’ın kendisini eleştirenlerin kalıp tartışması yönündeki talebine yanıt verdi ve Musk’ı kötü bir şekilde eleştirenler platformdan ayrılırsa, Twitter’ın, Truth Social kadar değersiz olacağını söyledi.

Podcast sunucusu Amy Siskind de Musk’ın Twitter’ı satın almasını “kesinlikle korkunç” olarak tanımladı. Musk’ın dizginleri alması ile siteden ayrılmayı düşündüğünü söyledi:

MSNBC sunucusu Joy-Ann Reid da Musk’ın kendisini eleştirenlerin kalıp tartışması yönündeki talebine yanıt verdi ve Musk’ı kötü bir şekilde eleştirenler platformdan ayrılırsa, Twitter’ın, Truth Social kadar değersiz olacağını söyledi.

Podcast sunucusu Amy Siskind de Musk’ın Twitter’ı satın almasını “kesinlikle korkunç” olarak tanımladı. Musk’ın dizginleri alması ile siteden ayrılmayı düşündüğünü söyledi:

HER GÖNDERİ ONU DAHA DA ZENGİNLEŞTİRECEK

“Burada kalıp kalmayacağıma karar vermedim. Burada sağladığım her türlü içeriğin doğrudan bir adamı zenginleştirmeye yönelik olduğunu bildiğim için çok büyük bir felsefi sorunum var, bence kesinlikle berbat. İnsanların bunun artık halka açık bir şirket olmadığını anlaması gerekiyor. Burada yaptığınız her gönderi, bir adamı, Elon Musk’ı zenginleştirecek. Onu akli dengesi yerinde bir insan olarak görmüyorum.”

Bill Clinton’ın çalışma sekreteri Robert Reich da anlaşmadan rahatsız olduğunu söyledi: “Tüketiciler, Twitter ile yaptıklarını beğenmezse başka yerlere gidebileceklerini söylüyorlar. Ancak Twitter dışında milyonlarca kişiye ulaşabilecek kısa mesajlar göndermek için başka nereye gidebilirler?”

44 MİLYAR DOLARLA DAHA İYİ BİR ŞEY YAPAMADI MI?

Rapçi Ice-T de durumu eğlenceli buldu ve tiye alan bir tweet attı: “Musk Twitter’ı satın alır ve kapatırsa çok iyi olur…”

2021 Marvel filmi Shang-Chi’nin yıldızı Simu Liu, “44 milyar dolarla yapacak daha iyi bir şey yok muydu?” diye sordu.

Jonas Brothers’tan Kevin Jonas, “Şimdi tweet düzenleme seçeneğini alacak mıyız?” diye yazdı.

ÇALIŞANLARA SENDİKALAŞMA TEKLİFİ…

Diğer Twitter kullanıcıları da sosyal medya şirketindeki çalışanları sendikalaşmaya teşvik etti. Bir kullanıcı, “Bugün, Twitter çalışanlarının bir sendika kurması için harika bir gün gibi görünüyor… Ne de olsa yeni sahibi, onu satın almak için 44 milyar dolar harcadı” dedi.

Demokratik sosyalist Senatör Bernie Sanders’ı destekleyen bir grup, Amerika İletişim İşçileri sendikasının bir girişimine atıfta bulunarak “Twitter çalışanları, sizi @CODE_CWA ile tanıştırabilir miyiz” diye yazdı. 

TWİTTER ÇALIŞANLARI ENDİŞELİ

Sendikalaşma fikri çalışanlar için iyi bir fikir olabilir, çünkü Twitter çalışanları da en az bazı kullanıcılar kadar bu satın almadan rahatsız. Bir çalışan, New York Times muhabirine “Kusacak gibi hissediyorum. Elon Musk’a ait bir şirkette çalışmak istemiyorum” dedi.

Bazıları, işçi sendikalarının sadık bir rakibi olan Musk’ın, şirketi özel hale getirmeye çalışırken hisse fiyatlarını aşağı çekip, kısmen hisse senediyle ödeme yapılan çalışanları özellikle sert bir şekilde vurup vurmayacağına dair endişelerini dile getirdi.

Kimliğini açıklamak istemeyen bir Twitter çalışanı şunları söyledi: “Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum… 17:00’de bununla ilgili bir toplantımız var… CEO herkese bu konuda hitap edecek. Ondan nefret ediyorum, neden bunu istiyor ki? O huysuz küçük bir çocuk gibi. Ve bunu, trollemek için yapıyor… Politikalarımız ve ne yaptığımız hakkında hiçbir şey bilmiyor…”