Teknoloji |

Twitter'dan Squid Game analizi: En çok etkileşim alan tweet Galatasaray'ın!

Twitter, dizi-film sektörüne dair analizlerini açıklayarak Güney Kore yapımı Squid Game’in sosyal medyadaki etkileriyle ilgili verileri paylaştı. Analizde Squid Game, bu yılın en etkili ve rağbet gören dizisi olarak tanımlanırken, konuyla ilgili Türkiye'de en çok etkileşim alan tweetin Galatasaray tarafından atıldığı belirtildi.

Twitter, çok konuşulan Squid Game dizisini de kapsayan çarpıcı bir dizi-film analizi yayınladı.

GÖNDERİLERİN ÇOĞUNDA GÜNEY KORE ETKİSİ VAR

Yeni verilere göre her 1 saniyede 6 tane tweet, diziler ve filmler hakkında atılıyor. Twitter’ın yaptığı analizlerde, bu gönderilerin çoğunun Güney Kore’nin etkisi altına aldığı kültür endüstrisinin ürünü olduğu ortaya çıktı.

SQUID GAME, PARAMETRELERİ DEĞİŞTİRDİ

Bu senenin en çok konuşulan projesine imza atan Güney Kore de, Squid Game ile uzun süre gündemde yer ederek adından söz ettirmişti. Her yılın sonunda Twitter’ın paylaştığı bilgilere göre ise bu sene Squid Game’den sonra parametrelerde ilginç değişiklikler yaşandı. Squid Game’i bu yılın en etkili ve rağbet gören dizisi olarak tanımlayan Twitter, popüler dizi için, “Güney Kore çıkışlı diğer dizi ve filmlere gösterilen ilgiyi de bir hayli artırdı” şeklinde bir tespitte bulundu.

SQUID GAME'İ EN ÇOK GENÇLER KONUŞTU

Türkiye’de demografik olarak, Squid Game hakkında en çok tweet atan grubun yüzde 37 ile 18-24 yaş aralığındaki gençler olduğu vurgulandı. Bu sayıyı ise yüzde 35.7 ile 25-34 yaş aralığı takip etti. Yapılan açıklamada “Sonuç olarak, televizyon şovları ile ilgili inceleme ya da ek sahneler gibi video içeren tweetlerin görüntülenme sayısı, geçtiğimiz yıla kıyasla göz ardı edilemeyecek derecede arttı” denildi.

EN ÇOK BEĞENİ ALAN TWEET GALATASARAY'IN...

Türkiye’de Squid Game hakkında en çok konuşulan hesabın Galatasaray Spor Kulübü olduğunu belirten Twitter, en çok beğeni alan ve retweetlenen gönderinin, derbi maçı öncesi dizinin akılda kalan oyunu ‘şeker kalıbına’ referansla Galatasaray tarafından atılan tweetin olduğunu duyurdu. Ayrıca İstanbul’da gerçekleştirilen Formula 1 yarışının tanıtımında da kullanılan Squid Game teması, en çok etkileşime girilen gönderiler arasında.

EN ÇOK KONUŞULAN KONULAR GÜNEY KORE'DEN

Rapora göre Squid Game’in yanı sıra bu sene de Güney Kore çıkışlı dizi, film ve çizgi romanlar (webtoon, manhwa), Twitter’da en çok konuşulan konulardan oldu. Tüm dünyayı etkisi altına alan Kore popu (K-pop) ise her sene olduğu gibi bu sene de gündemde kalmaya devam etti.

Hashtagler üzerinde yapılan detaylı incelemelere göre global çapta; müzikten diziye, çizgi romandan filme kadar Kore kültürüne dair en popüler Twitter içerikleri ‘Kingdom, Itaewon Class, True Beauty, Vincenzo’ da aralarında bulunduğu diziler hakkında olduğu tespit edildi.