Dünya |

Twitter'dan seçimde taraf tuttuk itirafı

ABD'deki başkanlık seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre Joe Biden'ın seçilmesinin ardından, propaganda süreci boyunca Başkan Trump ve Cumhuriyetçi adaylara sansür uygulayan Twitter'dan 'yanlış yaptık' itirafı geldi. Twitter Üst Yöneticisi (CEO) Jack Dorsey iş işten geçtikten sonra yaptığı bu itiraf Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'la ilgili bazı iddiaları içeren haberlerin sansürlenmesiyle ilgiliydi. Twitter bu iddialara ilişkin Trump ve Cumhuriyetçilerin tweetlerini engellemişti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu Adalet Komitesinde yapılan oturuma katılan Twitter Üst Yöneticisi (CEO) Jack Dorsey ile Facebook Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, senatörlerin özellikle seçim sürecine ilişkin sorularını cevapladı.

3 Kasım'da yapılan 59'uncu ABD Başkanlık seçimi sürecinde söz konusu iki sosyal paylaşım platformunun uygulamalarının ele alındığı oturumda Cumhuriyetçi senatörler, özellikle Dorsey'e "taraflı davrandığı" gerekçesiyle büyük tepki gösterdi.

Jack Dorsey, seçimler öncesinde Demokrat aday Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın Ukrayna'da yaptığı bir işle ilgili New York post gazetesinde yayımlanan haberlerin Twitter'da bloke edilmesine 'yanlış yaptık" demek zorunda kaldı.

Twitter Üst Yöneticisi Dorsey, "Hunter Biden'la ilgili söz konusu habere konu olan materyalin hacklenmiş materyal olması sebebiyle 2018 yılındaki bir düzenlememize uygun olarak ilgili paylaşımların yayılması ilk etapta engellenmiştir. Daha sonraki incelememizde konuyla ilgili attığımız adımın yanlış olduğunu kabul ettik ve 24 saat içinde düzelttik." dedi.

İlgili düzenlemeyi güncelleyip New York Post gazetesine bildirimde bulunduklarını ve bloke edilen hesabın söz konusu paylaşımlar silinerek yeniden açılabileceğini ilettiklerini söyleyen Dorsey, gazetenin ise önce Twitter'ın blokaj kararını geri alması için hesabı açmama yönünde davrandığını iddia etti.

SENATÖRLER DORSEY'E YÜKLENDİ

Öte yandan, Cumhuriyetçi Teksas Senatörü Ted Cruz, Jack Dorsey'e, "Neden Twitter Cumhuriyetçi ve muhafazakar hesapları sustururken Demokrat hesaplara dokunmuyor?" diye sordu.

Twitter'ın kasıtlı olarak Cumhuriyetçi hesapların üzerine gittiğini ve ABD Başkanı Donald Trump'ın paylaşımlarına etiket konmasının siyasi bir tercih olduğunu savunan Cruz, "Twitter, seçimlerde hile olup olmadığını neye bakarak anlıyor ve bu yöndeki tüm açıklamalara hemen etiket koyuyor?" diye konuştu.

Dorsey ile Zuckerberg, söz konusu platformların demokrasinin ve seçimlerin bütünlüklü bir şekilde işleyebilmesi noktasında çaba gösterdiklerini ve şirketlerinin sürekli güncellemeler yaparak daha hassas hareket etmeye çalıştığını belirterek soruyu geçiştirdi.

ABD Başkanı Trump'ın seçimlerde hile yapıldığına ilişkin iddialarının yer aldığı paylaşımlara Twitter etiket koyup kısıtlama getirmişti. Trump ve Cumhuriyetçiler bu nedenle Twitter'ı Demokratlar lehine hareket etmekle suçluyor.

3 Kasım'da yapılan başkanlık seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre Demokrat aday Biden, toplamda 306 delegeye ulaşarak ABD'nin yeni başkanı oldu. Trump ise özellikle posta yoluyla kullanılan oylarda hileli işlemlerin yapıldığı iddiasında ve seçimleri aslında kendisinin kazandığını ileri sürüyor.