Gündem

Tütün üretiminde yüzde 30 şartı geliyor

TBMM'de yeni kanun teklifi ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, kanun teklifinin 34 maddeden oluştuğunu belirten Muş, "Sigara fabrikaları kullandıkları tütünün yüzde 30'unu Türkiye'de üretim zorululuğu, Türkiye'den temin etme zorunluluğu getiriyoruz." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, TBMM'de yeni kanun teklifi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yerli tütün üreticilerini sevindirecek olan kanun teklifine ilişkin konuşan Muş'un açıklamalarından satır başları şöyle:

SİGARA FİRMALARI

"Bugün vereceğimiz kanun teklifi 34 maddeden oluşuyor. Amacımız illegal satışın önüne geçmek. Türkiye'de üretim yapan sigara fabrikaları, firmaları var. Tütünün belli kısmını Türkiye'den bir kısmını yurtdışından getirmekteler. Bu anlamda bir düzenleme yapıyoruz. Sigara fabrikaları kullandıkları tütünün yüzde 30'unu Türkiye'de üretim zorululuğu, Türkiye'den temin etme zorunluluğu getiriyoruz."

GIDADA HİLE DÜZENLEMESİ

"Tarım arazisine izinsiz yapıya büyük ceza yolda. Amacımız tarım arazilerinin korunmasını sağlamak. Taklit ve tağşiş ile ilgili cezaları artırıyoruz. Yeni düzenlemeyle birlikte ceza miktarı 50 binden 500 bin liraya kadar çıkarılabilecek."

HOBİ BAHÇELERİ

"Herhangi bir hukuki tarafı yok. Ceza vardı, bu cezayı ağırlaştırıyoruz. Cezayı kestikten sonra 2 ay bir süre veriyoruz, burayı düzeltin, tarım toprağını tekrar kazandırın diyoruz. Bunu yapmaları halinde 3 kat ceza uygulanmayacak ve yıkım işlemi ilgililer tarafından gerçekleştirilmeyecek. Bunu yapmamaları halinde hem ceza 3 kat ceza artırılarak uygulanacak hem de belediyeler, il özel idareler devreye girmek suretiyle yıkılacaktır."

"İZMİR'E BAYRAK-PARA TARTIŞMASI"

"Türkiye'mizin bir bölgesiyle alakalı bölücü terör örgütünün sinsi planları vardır. Onların bir paçavrası vardır. CHP'nin bu tip söylemleri ifade etmesi HDP'nin bu sinsi planlarının meşrulaştırılması olarak görmekteyiz. Kesinlikle tasvip etmiyoruz. Çok tehlikeli olarak görmekteyiz. CHP yönetimi bu sözlerle ilgili açıklama yapmalı. CHP bu açıklamalarla ilgili bir müeyyidede bulunmuyorsa, HDP'nin sinsi planlarına ana muhalefet partisinin hizmet ettiğini, bu birlikteliğin pekiştirilmesi adına atılan adım olarak değerlendiriyoruz."

BAROLARLA İLGİLİ DÜZENLEME

Kanun teklifi son aşamada. İçerik açıklanacak.