Gündem

TUSİM'den Tunus darbesi açıklaması: Vahim ve kaygı uyandırıcı

Türkiye Sivil Toplum İnisiyatif Merkezi (TUSİM) Başkanı Mustafa Alpay, Tunus’ta yaşanan siyasi darbe sonrası açıklama yaptı. Alpay, demokrasinin önemine vurgu yaparak yaşanan hadiselerin vahim ve kaygı uyandırıcı olduğunu ifade etti.

Türkiye Sivil Toplum İnisiyatif Merkezi (TUSİM) Başkanı Mustafa Alpay, Tunus’ta yaşananlar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Başkan Alpay, Tunus’ta darbe yapanların bu yanlıştan bir an önce dönmeleri gerektiğini ifade etti.

Başkan Mustafa Alpay şu ifadeleri kullandı:

“Dost ve kardeş ülke Tunus’ta, seçilmiş parlamentonun askıya alınması ve hükümetin görevden el çektirilmesi siyasi meşruiyete yönelik bir darbedir. Bu vahim teşebbüs Tunus Cumhurbaşkanının Tunus ordusunu arkasına alarak, anayasayı hiçe saymak suretiyle gerçekleştirdiği meşru olmayan bir siyasi darbe girişimi olarak değerlendirilmelidir. Tunus’ta yaşananlar bölge demokrasisi ve güvenliği içinde son  derece kaygı ve endişe vericidir. Bir an önce bu yanlıştan dönülmelidir. Halkın demokratik iradesinin yok sayılarak meşru hükümetin görevden el çektirilmesi Tunus’ta son dönemde yaşanan demokratik kazanımların yitirilmesine yol açacak vahim bir hadisedir. Demokratikleşme yolunda bugüne kadar birçok aşamayı başarıyla aşan Tunus ve Tunus halkının içinde bulunduğu bu dönemden güçlenerek çıkacağına inanıyoruz. Tunus’taki demokratik kazanımların korunması ve devam etmesi Tunus kadar bölge ülkeler açısından da son derece önemlidir”