"TÜSİAD 'Hopp Kemal Bey, serbest piyasa!' diyor mu?"

Koç Holding böyle bir eyleme ne der? Dilek Göngör: Kılıçdaroğlu'ndan aynı tavrı benzin için de bekliyorum. Çeksin arabasını Opet'e, koydursun benzini, parayı ödemeden bassın gaza… Öyle ya… Benzin fiyatları da çok yükseldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçtiğimiz gün bir "sivil itaatsizlik" eylemi başlatarak zamlar geri çekilene kadar elektrik faturasını ödemeyeceğini duyurdu.

CHP lideri, "Erdoğan 31 Aralık'ta imzaladığı zamları geri çekinceye kadar ben hiçbir elektrik faturamı ödemeyeceğim" dedi.

Bu çıkış kamuoyunda büyük tartışma yaratırken Sabah yazarı Dilek Güngör konunun serbest piyasa ekonomisi ayağına eğildi.

Bugünkü köşe yazısında, faiz indirimi tartışmaları sırasında TÜSİAD'ın iktidara 'biran önce serbest piyasa kurallarını işletin' çağrısı yaptığını hatırlatan Güngör, aynı TÜSİAD'ın Kılıçdaroğlu'nun boykotu karşısındaki suskunluğunu eleştirdi.

Birçok dağıtım şirketinin patronunun TÜSİAD üyesi olduğunu vurgulayan Güngör şu ifadeleri kullandı;

"Şahsen Kılıçdaroğlu'ndan aynı tavrı benzin için de bekliyorum. Çeksin arabasını Opet'e, koydursun benzini, parayı ödemeden bassın gaza… Öyle ya… Benzin fiyatları da çok yükseldi. Bakalım benzini alan, rafine eden, vatandaşa satan Koç Holding, böyle bir eyleme ne der?"

İşte Dilek Güngör'ün "Serbest piyasacı TÜSİAD nerede?" başlıklı yazısı;

"Burası, Patronlar Kulübü… İşlerine gelince 'en kral' serbest piyasacı onlardır. Ama konu işlerine gelmiyorsa babaları gelse serbest piyasa filan bilmezler.

Çok değil… Geçen yılın sonuydu… Dövizin yükselişi sırasında Merkez Bankası'na, hükümete demediklerini bırakmıyorlardı. Faizlerin indirilmesine dem vurarak 'biran önce serbest piyasa kurallarını işletin' filan diyorlardı. Herhalde o zaman CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun telefonu onları gaza getirmişti!

Biliyorsunuz, Kılıçdaroğlu arayınca açıklamaları art arda gelmişti.

Peki ya şimdi ne değişti?

Aynı Kılıçdaroğlu önceki gün bir video çekerek "Elektrik faturasını ödemiyorum" deyiverdi.

Elektrikte de serbest piyasa yok mu?

Üstelik, TÜSİAD'ın pek sevdiği Kemal Derviş'in IMF'ci dostlarıyla Türkiye'ye getirdiği düzen… Bilirsiniz, o dönemden kalmadır TEDAŞ özelleştirme süreci… Sonrasında o program uygulanıp, 2008'de dağıtım bölgeleri özelleştirilmiştir. 'İyi mi yapıldı, kötü mü ya da amaç hasıl oldu mu' meselesi ayrı bir tartışma konusudur. Özelleştirmelerin kayıpkaçaklar ya da şebeke iyileştirmeleri açısından faydaları olmuştur.

Ancak kabul etmek gerekir ki, elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının verimli işletilmesi veya rekabeti tüketici maliyetlerine çok da yansımamıştır, bugün görüyoruz. Neyse...

Şimdi TÜSİAD'dan biri çıkıp da 'Hopp Kemal Bey, serbest piyasa' diyor mu?

Birçok dağıtım şirketinin patronu TÜSİAD üyesi… Haa, CHP Lideri çıkıp, "Faturalardaki fahiş zammı eleştirebilir, bu zammın geri çekilmesini isteyebilir, çözüm için Meclis'e kanun getirin" baskısı yapabilir. Bu demokratik bir tepkidir, muhalefetin görevidir de… Ama sivil itaatsizlik çağrısı yapmak nedir?

Belli ki, dert kaos çıkarmak…

Şahsen Kılıçdaroğlu'ndan aynı tavrı benzin için de bekliyorum.

Çeksin arabasını Opet'e, koydursun benzini, parayı ödemeden bassın gaza…

Öyle ya…

Benzin fiyatları da çok yükseldi.

Bakalım benzini alan, rafine eden, vatandaşa satan Koç Holding, böyle bir eyleme ne der?"

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN...

 

"TÜSİAD 'Hopp Kemal Bey, serbest piyasa!' diyor mu?" ile ilgili etiketler Kemal Kılıçdaroğlu TÜSİAD Koç Holding Elektrik dilek gungor