Sağlık

Turpun faydaları nelerdir?

Turpun faydaları nelerdir diye merak mı ediyorsunuz? Birçok farklı çeşidi ve rengi bulunan turp vitamin açısından da zengindir. Turpun faydaları nelerdir hep birlikte inceleyelim.

Turpun faydaları saymakla bitmez. Yemeklerin yanında vazgeçilmez olan turp zayıflamak içinde birebirdir. İçinde birçok vitamin barındıran turp vücudumuz için çeşitli şekillerde yararlı olan bazı besin maddelerine sahiptir.

- Kalbi korur. Turp kalplerimizin düzgün çalışmasını sağlayan ve kalp-damar hastalıkları riskini azaltan antosiyaninler için iyi bir kaynaktır. Ayrıca C vitamini , folik asit ve flavonoidler de yüksektir.

- Kan basıncını kontrol eder. Turp ayrıca vücudunuza, tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olan ve kan akışınızı kontrol altında tutan potasyum sağlar.

- Bağışıklığı artırır. Turpun C vitamini açısından yüksek olduğu göz önüne alındığında, sizi soğuk algınlığı ve öksürükten koruyabilir ve temel bağışıklık sisteminizi iyileştirebilir. Ancak bunun için düzenli olarak tüketilmesi gereklidir. Turp aynı zamanda zararlı serbest radikallerin ve iltihabın gelişimini kontrol ederken erken yaşlanmanın etkisini azaltır.

- Sağlıklı bir cilt için iyi kullanılır. Her gün tüketilen turp; cildi kuruluktan, sivilceden ve sivilcenin oluşturduğu kızarıklıktan korur. Bunun yanı sıra turp suyu saçların kökünü güçlendirerek, kepeklenmeyi ve dökülmeyi önlemeye yardımcı olur.

- Antikanser özellikleri vardır. Turp detoksifiye edici olduğundan ve C vitamini, folik asit ve antosiyaninler bakımından zengin oldukları için, özellikle de kolon, böbrek, bağırsak, mide ve ağız kanseri gibi bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkiye sahip olmaları ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, turplarda bulunan izotiyosiyanatların (bitkilerin ürettiği kimyasallar) kanserli hücrelerin genetik yolakları üzerinde büyük etkisi vardır. Yolları o kadar değiştirirler ki, apoptoza (hücre ölümü) neden olabilirler, böylece kanserli hücrelerin üremesini önlerler.

- Cildi nemlendirir. Hidrasyon cilt için çok önemlidir. Turp, yüksek su içeriğinden dolayı tüm vücudunuzu nemli tutar. İyi hidrasyon size daha fazla enerji verirken, ruh halinizi artırabilir ve hatta böbreklerdeki enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir.