Popüler Haberler |

Türksat 5A ne zaman fırlatılacak? SpaceX nedir? Sahibi kim?

Türksat 5A uydusunun sonunda ne zaman uzaya gönderileceği belli oldu. Ali Taha Koç, SpaceX tarafından uzaya gönderilecek Türksat 5A uydusunun müjdesini verdi. Vatandaşlarda Türksat 5A'nın ne zaman uzaya fırlatılacağını öğrenmeye çalıştı. Peki, SpaceX nedir, sahibi kimdir? Detaylar haberimizde…

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından yapılan açıklamada, Türksat 5A uydusunun ne zaman uzaya fırlatılacağı hakkında son bilgileri verdi. Koç, Türksat AŞ tarafından yaptırılan uydunun 31 derece doğu lokasyonuna atılacağını söyledi.

Türksat 5A'nın hizmete girmesiyle yayıncılık alanının yanı sıra Türkiye; Orta Doğu, Avrupa, Kuzey Afrika ve Güney Afrika'yı kuşatan kapsama alanına da sahip olacak. Koç, "Airbus D&S tarafından yapımına devam edilen, gökyüzünde dengeleri değiştirecek Türksat 5A uydusu, yıl sonunda SpaceX tarafından uzaya gönderilecek." dedi.

TÜRKSAT 5A NE ZAMAN FIRLATILACAK?

Koç, Türksat 5A uydusunun Türkiye'nin aktif uydu filosundaki 4'üncü haberleşme uydusu olacağını ifade ederek, "Uydu konusunda dikkat çekmek hem de uzay bilimine olan merakın artmasına destek olmak için Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak Twitter üzerinden 10 soruluk yarışma başlatıldı. Sorulara doğru cevap veren kullanıcılar arasında 13 Eylül'de yapılacak çekilişle sürpriz hediyeler verilecek." diye konuştu.

SPACEX NEDİR? SAHİBİ KİM?

SpaceX Kurucu: Elon Musk
SpaceX kuruluş tarihi: 6 Mayıs 2002
SpaceX CEO: Elon Musk (2002–)
SpaceX genel merkezi: Hawthorne, Kaliforniya, ABD

SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation, Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi), merkezi ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Hawthorne şehrinde bulunan bir Amerikalı uzay taşımacılığı şirketidir.