Gündem |

''Türkler şehit vererek bizi DAEŞ zulmünden kurtardı''

Terör örgütü DAEŞ zülmünden kaçan ancak Bab ilçe merkezinin ele geçirilmesiyle evlerine dönen aileler, örgüte karşı büyük mücadele veren TSK ve ÖSO'ya teşekkür etti.

Terör örgütü DAEŞ zülmünden kaçan ancak Bab ilçe merkezinin ele geçirilmesiyle evlerine dönen aileler, örgüte karşı büyük mücadele veren TSK ve ÖSO'ya teşekkür etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye'nin Halep kentine bağlı Bab ilçe merkezinde terör örgütü DAEŞ'in yerleştirdiği mayın ve bomba düzeneklerini temizlemeye devam ederken, DAEŞ'ten kaçan bazı aileler de ilçeye dönmeye başladı.

İlçeye dönen aileler, evlerine yeniden kavuştukları için mutluluk duyduklarını, terör örgütü DAEŞ'e karşı büyük bir mücadele veren TSK ve ÖSO'ya da minnettar olduklarını ifade etti.

114

EVLERİ HARABEYE DÖNMÜŞ

Kontrollü bir şekilde evlerine giren aileler, neredeyse harabeye dönen evlerini onarmak için çalışmalara başladı. ÖSO birlikleri ise ilçe merkezinde mayın ve patlayıcı temizliğine devam ediyor. Birlikler, ilçeye dönen aileleri evlerine dikkatli bir şekilde girmeleri konusunda uyarmayı ihmal etmiyor.

Yaşanan çatışmalar sebebiyle evlerin yanı sıra Bab ilçe merkezindeki Cenar Hatar Hatap Camisi de büyük zarar gördü. Terör örgütünün, bombalarına maruz kalan camiyi gezen ilçe sakinleri, caminin bu halinden büyük üzüntü duyduklarını belirtti.

113

''TERK ETMEZSEYDİK HAVAYA UÇURACAKLARDI'

DAEŞ zulmü sebebiyle kaçtıkları evlerine yeniden dönmenin ve ailesiyle bir arada olmanın sevincini yaşadığını dile getiren 8 çocuk babası Cevad Ebu Samra, DAEŞ'in evlerini terk etmesini istediğini belirterek, "Terk etmeyenleri bombalı araçlarla evlerini havaya uçurmakla ve savaş uçaklarıyla vurmakla tehdit etti. Gerçekten de DAEŞ bomba yüklü aracı buraya getirdi. Savaş uçağı aracı bombaladı. Biz bodrum katına saklandığımız için kurtulabildik." ifadelerini kullandı.

111

''TÜRKLER ŞEHİT VEREREK BİZİ DAEŞ ZULMÜNDEN KURTARDI''

Bab sakinlerinden Fadi Rahman ise terör örgütü DAEŞ'in kendi saflarına katılmayanların yaşadığı bölgelere havan toplarıyla saldırdığını belirtti. Bu saldırılarılarda yıkılan binaların enkazı altında hala cesetler olduğunu ifade eden Rahman, örgütün bu cesetlerin çıkarılmasına da müsaade etmediğini kaydetti.

Türk ordusunun DEAŞ karşısında şehitler verdiğine de işaret eden Rahman, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum, Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Türkler şehit vererek bizi DAEŞ zulmünden kurtardı. Rejim ve DAEŞ aynıdır. İkisi de halkı öldürüyor. Esed ve DAEŞ ikisi birlikte hareket ediyor.'' diye konuştu.