Türkiye’yi hedef aldılar! Tahıl koridorunu çabuk unuttular

Tahıl koridorunda Türkiye’nin üstlendiği rolü çabuk unutan Avrupa boğazlarda oluşan gemi kuyruğu nedeniyle Ankara'yı suçladı. Türkiye meşru hakları çerçevesinde gemileri yakından takip ederken gemilerin sigortalı olup olmadığıyla ilgili belge istiyor.

Petrol taşıyan tankerler, fiyat sınırlaması sonrası Türkiye açıklarında yoğunluk oluşturmaya başlarken Avrupa Birliği (AB) ve G7 ülkeleri yaşanan trafik yoğunluğu için Ankara'yı suçladı.

TÜRKİYE'DEN SİGORTA BELGESİ TALEBİ

İlgili Türk makamları, boğazlardan geçen gemilerin tamamen sigortalı olup olmadığına dair kanıt talep ediyor.

Financial Times gazetesi, Batılı yetkililerin petrol arzından yaşanan kesintiden Türkiye'yi sorumlu tuttuğunu yazdı.

TÜRKİYE'Yİ SUÇLUYORLAR

Ankara'da sigortayla ilgili endişeler nedeniyle en az 22 ham petrol tankerinin ülke sularından geçişinin durdurulduğu belirtildi.

Haberde, "Batılı yetkililer, Karadeniz'den ham petrol sevkiyatının aksamasından Türkiye'yi sorumlu tutuyor. Türk Boğazları'ndaki trafiği engellemek için hiçbir neden olmadığını söylüyorlar." denildi.

SİGORTASIZ GEMİLER RİSKLİ

Türkiye'nin ise tavan fiyat uygulaması sonrası sigortasız gemilerin riskleri artırdığını dile getirdiğine dikkat çekildi.

Aynı haberde, "Türk Boğazları'ndan geçen tüm ham petrol tankerlerinin petrol sızıntısı ve çarpışma gibi olayları kapsayan geçerli sigortaları olduğunu kanıtlaması isteniyor." notu paylaşıldı.

ABD İLE TÜRK MAKAMLARI ARASINDA GÖRÜŞME

Bir taraftan tavan fiyat mekanizmasını savunan Batı, diğer taraftan artan yakıt fiyatlarına bağlı enflasyonla mücadele etmeye çalışıyor.

ABD Hazinesi, Türk yetkililerle yapılan görüşme sonrası yaptığı açıklamada, "Deniz yoluyla taşınan petrolün Türk Boğazları'ndan geçmesine izin verecek bir uyum rejimi oluşturarak küresel enerji piyasalarını iyi tedarik edilmiş durumda tutmaya yönelik ortak çıkarların altını çizildi." denildi.

İNGİLTERE: YAKIN BİR ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ

İngiltere Hazinesi'nin Londra, ABD ve AB'nin çözüme varmak üzere Türk makamlarıyla yakın bir şekilde çalıştığını söylediği aktarıldı.

Londra'dan yapılan açıklamada, "Çevre, sağlık ve güvenlik endişeleri nedeniyle gemilerin İstanbul Boğazı'na girişinin engellenmesi için hiçbir neden yoktur." tezi öne sürüldü.

Türkiye’yi hedef aldılar! Tahıl koridorunu çabuk unuttular ile ilgili etiketler Avrupa