Türkiye'ye doğal gaz merkezi! Bakan Çavuşoğlu: Avrupa ülkeleri ne kadar gaz almaya hazır, beraberce çalışmak lazım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al-Sani ile ortak basın toplantısı düzenledi. Türkiye'ye doğal gaz merkezi kurulma konusunda açıklama yapan Çavuşoğlu, "Avrupa ve Batı Avrupa ülkeleri böyle bir projeden ne kadar gaz almaya hazır, beraberce çalışmak lazım." ifadelerini kullandı.

Katar'da bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al-Sani ile ortak basın toplantısı düzenledi.


Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları:

"KATAR'LA GÖRÜŞLERİMİZ ÖRTÜŞÜYOR"

Güncel konularda kardeş Katar'la görüşlerimiz örtüşüyor o yüzden bölgesel konularda yakın ilişkilerimiz var. Son konular hakkında da kardeşim Şeyh Muhammed'e bugün bilgiler verdim. Ukrayna, küresel enerji krizi, Libya, Ortadoğu'daki gelişmeleri ele aldık.

 

"FİLİSTİN DAVASINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Filistin davasını birlikte savunmaya devam edeceğiz. Dün Cezayir'de bu vesileyle Filistinli gruplar arasında yapılan ulusal uzlaşı konferansının olumlu sonuçlanmasından duyduğumuz memnuniyeti bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

UKRAYNA SAVAŞI

Ukrayna savaşının bir an önce sona ermesi için çaba sarf ediyoruz. Kardeş Katar'ın da bu yönde önemli çabaları oldu. Özellikle savaş nedeniyle ortaya çıkan enerji krizinin hafifletilmesi konusunda da Katar'ın çok önemli bir katkısı var ve bu katkıdan dolayı da Katar'ı takdir ediyoruz.

LİBYA

Libya'nın birlik ve bütünlüğünün sağlanması ve kalıcı istikrar ve refaha kavuşması için de birlikte çalışıyoruz. Temennimiz bir an önce yol haritasının belirlenmesi. Şeffaf özgür bir seçimin gerçekleştirilmesidir.

"HER ZAMAN KKTC'NİN HAKLARINI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Biz Doğu Akdeniz'de ve Kıbrıs'ta da hakça paylaşım diyoruz. Dolayısıyla bu konuda da her zaman olumlu adımlar atmaya hazırı ama karşı tarafında bu yönde aynı fikirde olması gerekiyor. Ama şunu da söylemek isterim biz her zaman KKTC'nin haklarını savunmaya devam edeceğiz.

Afganistan'a yardımlar konusunda da birlikte çalışıyoruz.

Katar 2022 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapıyor. Açılışına da inşallah katılmak isteriz. Katar çok önemli bir sorumluluğu üstlendi. Biz de bu organizasyonun başarısı için kardeş Katar'a elimizden gelen desteği vereceğiz.

Türkiye'ye doğal gaz merkezi! Bakan Çavuşoğlu: Avrupa ülkeleri ne kadar gaz almaya hazır, beraberce çalışmak lazım ile ilgili etiketler doğal gaz merkez Çavuşoğlu