Gündem

"Türkiye'nin yeni bir göç yükünü kaldıracak kapasitesi yok"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile telefonda görüştü. Görüşmede Türkiye-Almanya ilişkileri ile Afganistan meselesi ele alındı. Erdoğan Alman mevkidaşına göç konusunda uyarı yaparak "Türkiye'nin yeni bir göç yükünü kaldıracak kapasitesi yok" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman mevkidaşı Frank-Walter Steinmeier ile telefonda görüştü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Steinmeier ile görüşmesinde Türkiye-Almanya ilişkileri ile Afganistan ve göç meselesi başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Türkiye’nin yeni bir göç yükünü kaldıracak kapasitesi olmadığını vurguladı.

"TÜRKİYE YENİ BİR GÖÇ YÜKÜNÜ KALDIRAMAZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Türkiye’nin yeni bir göç yükünü kaldıracak kapasitesi olmadığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Steinmeier'Aa katılım müzakereleri, Gümrük Birliği ve vize serbestisi konularında AB'nin süratle adım atması gerektiğini ifade etti.

GÖÇ UYARISINI MERKEL' E DE YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Ağustos'ta da görevi bırakarak siyaset kariyerini noktalayacak olan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

Erdoğan Merkel ile görüşmesinde, Afganistan ve İran’da gerekli tedbirler alınmazsa yeni göç dalgasının kaçınılmaz olduğuna dikkati çekerek, halihazırda 5 milyon sığınmacıyı misafir eden bir ülke olan Türkiye’nin Afganistan kaynaklı ilave bir göç yükünü kaldıramayacağının altını çizmişti.