Gündem |

Türkiye'den terör örgütü PKK/YPG'ye karşı diplomasi atağı: 130 büyükelçiye gönderildi

Türkiye, terör örgütü PKK/YPG'ye karşı mücadelesini askeri alanda olduğu kadar diplomaside de sürdürüyor. İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı PKK/YPG raporu Türkiye'deki 130 ülkenin büyükelçiliğine yollandı. SuperHaber programcısı Nedim Şener, Hürriyet gazetesindeki yazısında raporun içeriği ile ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı.

ABD'nin Afganistan'daki çekilmesinin ardından Suriye'den de çekileceği iddiaları ABD basınına yansıdı. Öte yandan Washington yönetiminin terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadele bahanesiyle her fırsatta silah ve eğitim desteği verdiği PKK/YPG'li teröristlere karşı Türkiye'nin etkin mücadelesi sürüyor. Türkiye'nin PKK/YPG'ye karşı mücadelesi askeri alanda olduğu kadar diplomasi alanında da gerçekleşiyor.

SuperHaber programcısı Nedim Şener, Hürriyet gazetesinde yazdığı köşe yazısında İçişleri Bakanlığı'nın hazıladığı ve Türkiye'deki 130 ülkenin büyükelçiliğine gönderilen PKK/YPG raporunu anlattı. Şener, raporda terör örgütlerinin isimlerinin aynı olmasına rağmen aynı örgüt olduklarının altının çizildiğini aktardı.

Nedim Şener'in "Türkiye, 130 büyükelçiye Amerika-terörist PKK/YPG/SDG ilişkisi raporu gönderdi" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nin silah ve para yardımı yaptığı terör örgütü PKK ve Suriye kolu YPG’ye karşı yurtiçinde ve dışında askeri operasyonlarını etkili biçimde sürdürürken diğer yandan diplomasi ayağını ihmal etmiyor. İçişleri Bakanlığı tarafından Amerika’nın desteklediği terör örgütü PKK/YPG ilişkisini anlatan 110 sayfalık rapor hazırlandı.

DEAŞ’LI TERÖRİSTLERE KARŞI PKK/YPG’Lİ TERÖRİSTLERE DESTEK

Türkçe-İngilizce, Türkçe-Fransızca, Türkçe-Almanca ve Türkçe-Arapça olarak hazırlanmış rapor Türkiye’deki 130 ülkenin büyükelçiliğine yollandı. “PKK/KCK Terör Örgütü’nün Suriye Kolu:PYD-YPG” başlıklı rapor Türkiye’deki yabancı temsilciliklerin yanı sıra Türkiye’nin yurtdışında bulunan 580 dış temsilciliğine ulaştırılmak üzere Dışişleri Bakanlığı’na gönderildi.

Raporda, PKK-YPG-SDG’nin ismi farklı olsa da aynı terör örgütü olduğu, belgelerle ve şemalarla anlatıldı. Programı, yönetimi, eylemleri itibarıyla ortaklıkları tek tek sıralanırken, Amerikalı askeri ve sivil yetkililerin PKK-YPG-SDG’nin aslında aynı şey olduğuna dair ifadeleri de yer aldı."

ABD’Lİ BAKANDAN PKK/YPG İTİRAFI

"Raporun sonuç kısmında; “Terörle mücadele” adı altında teröristlere destek veren Amerika’nın iki yüzlülüğü şu satırlarla anlatıyor:

“Türkiye’de gerçekleştirdiği kanlı terör eylemleri ile çok sayıda vatandaşımızın ölümüne ve yaralanmasına sebep olan PKK/KCK terör örgütü, Suriye’de oluşan otorite boşluğundan istifade ederek gözünü Suriye topraklarına dikmiştir. Suriye’deki uzantısı PYD/YPG aracılığıyla ülke topraklarının dörtte birini işgal eden örgüt, tesis ettiği tahakküme meşruiyet sağlamak amacıyla DEAŞ ile mücadele kisvesini kullanmaya çalışmaktadır. Bu çerçevede, uluslararası terör örgütleri listesinde bulunan PKK/KCK ile PYD/YPG-YPJ/SDG isimli yapılanmalar arasında herhangi bir bağlantı olmadığı teması sürekli olarak işlenmeye çalışılmaktadır.

PYD/YPG-SDG tarafından oluşturulmak istenilen ‘PKK/KCK ile PYD/YPG farklı örgütlerdir’ algısı; her iki örgüt arasındaki organizasyonel ilişkiye dair deliller, örgüt mensuplarının itirafları, ele geçirilen görsel/yazılı örgütsel dokümanlar, bağımsız kuruluşların tanıklıkları ve belgelendirilen insanlık suçları neticesi bertaraf edilmiştir. PYD/YPG’nin, PKK/KCK terör örgütünün Suriye yapılanması olduğu hususu ABD Savunma eski Bakanı Ashton Carter’ın basın-yayın organlarına da yansıyan ABD Senatosu’nda yaptığı bir konuşmada da açıkça ifade edilmiştir."

HERKESE ZARARI OLACAK

"Bölgesel çıkarlar sebebiyle PYD/YPG üzerinden PKK/KCK’nın meşrulaştırılmaya çalışılması, terörizmle topyekün mücadele eden ülkeler açısından son derece talihsiz bir durumdur. Kaldı ki, PYD/YPG’nin PKK/KCK terör örgütünün yalnızca Suriye’de faaliyet gösteren yapısına verdiği bir isim olduğu gerçeğinin, bu çalışmada ortaya konulan deliller göz önünde bulundurularak inkâr edilmesi mümkün değildir.

Terör ve terörizm, kim tarafından yapılırsa ve kime karşı uygulanırsa uygulansın bir insanlık suçudur. Terör ve terörizmin doğası gereği, PKK/KCK terör örgütü gibi PYD/YPG’nin de ilerleyen dönemde terör faaliyetleri ile Türkiye ve Suriye haricindeki ülkelere de zarar vereceği aşikârdır. Sonuç olarak, terörizm ile mücadele eden ve insan haklarına saygılı tüm ülkelerce, bu gerçeğin bilinmesi ve PYD/YPG gibi terör örgütlerine karşı gerekli önlemlerin alınması insan hakları ve güvenli yaşam için önemli bir adım olacaktır.”