Koronavirüs |

Türkiye'den dört aşamalı normalleşme planı: Ramazan ile başlayacak aşı ile bitecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın işaret ettiği normalleşme planının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Türkiye ramazan bayramı ile tedbirlerin birinci aşamasına başlayacak ve aşının bulunması ile sona erecek.

Koronavirüsle (Covid-19) mücadele devam ederken hayatın normale dönmesi için çalışmalar başlatıldı. Normalleşme planı Türkiye'de 4 aşamalı uygulanacak. Ramazan bayramında başlayacak ve gelecek 2021'in başında aşının bulunması ile sona erecek.

TRT Haber'in haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Türkiye'de hayatın normale dönmesi için hazırlıklar başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu çalışmayı biraz daha olgunlaştırdıktan sonra ve hafta içindeki gelişmeleri takip ettikten sonra normalleşme takvimini milletimizle paylaşacağız." dedi.

Sürecin koordinasyonu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yürütülüyor. Başta sağlık, eğitim, ulaşım ve turizm olmak kapsamlı yol haritaları belirlenecek. Bakanlıklar çalışmalarını tamamlayınca Oktay'a sunacak.

TAKVİM DÖRT AŞAMALI

Çalışmalar için taslak bir takvim belirlendi. Takvim, 4 aşama olarak planlandı. Süreç, koronavirüs aşısının bulunması ile sona erecek.

O takvime göre mayıs, hazırlık ayı olarak tanımlandı. Ramazan bayramına kadar hazırlıklar tamamlanacak.

Sonrasında normalleşme sürecinin ikinci aşaması devreye girecek. Toplum sağlığını riske atmayacak şekilde, bazı tedbirlerde gevşemeler sağlanacak. Ulaşım ve turizm alanları başta olmak üzere yeni adımlar atılması bekleniyor. Yaz boyunca bu ilk süreç devam edecek.

Salgın sürecinde olumlu bir seyir gözlenirse eylül ayından itibaren de üçüncü aşamaya geçilecek. Eğitim başta olmak üzere birçok alanda yeni adımlar atılacak. İkinci ve üçüncü aşamalarda salgının büyük ölçüde baskılanması ve koronavirüs aşısının bulunması hedeflenecek.

2021'in başından itibaren de dördüncü ve son aşama devrede olacak. Bu dönemde salgın tam anlamıyla sona erdirildiğinde hayat normal seyrine dönecek.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.