Sağlık |

Türkiye’de bir ilk: Yanlış kaynayan kol 3 boyutlu teknolojiyle düzeltildi! / VİDEO

5 yaşındayken sağ dirseği kırılan ve kemiğin yanlış kaynaması sonucu sağ kolunda 40 derecelik eğrilik gelişen 20 yaşındaki Gökhan Kavakçı'nın yüzü, 3 boyutlu teknolojiyle güldü...

5 yaşındayken sağ dirseği kırılan ve kemiğin yanlış kaynaması sonucu sağ kolunda 40 derecelik eğrilik gelişen 20 yaşındaki Gökhan Kavakçı’nın hayatı adeta kabusa dönüşmüştü. Uzun yıllardır kolundaki şekil bozukluğu, fonksiyon kaybı, sık sık gelişen şiddetli ağrı ve estetik kaygıları nedeniyle psikolojik olarak kötü etkilenen Gökhan Kavakçı’ya uygulanan 2 ameliyattan da başarılı sonuç alınamamıştı. Gökhan Kavakçı kolundaki soruna çözüm bulunması için doktorlara başvurmaya devam etmiş, ancak ameliyatının hem çok riskli hem de başarı şansının düşük olması nedeniyle her seferinde aldığı olumsuz yanıtla evine dönmüştü. Ta ki Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil Can Gemalmaz’a başvuruncaya dek.

Gökhan Kavakçı’nın ameliyatında şekil bozukluğunun kusursuz ve etkin düzeltilebilmesi için “3 boyutlu teknoloji” den faydalanılmasına karar verildi. Üç boyutlu deformite analizi sonrasında, dirsekteki şekil bozukluğunu düzeltmek için ameliyat esnasında yapılması gereken ideal kemik kesileri netleştirildi ve bilgisayar ortamında uyarlaması yapıldı. Ameliyatta hataya yer bırakmamak için bilgisayar ortamında uyarlaması yapılan tüm kemik ve modeller 3 boyutlu yazıcıda orijinal ebatlarında bastırıldı ve ameliyat bir kez de gerçek kemik modelleri üzerinde simüle edildi. Ardından koldaki deformasyon milimetrik hassasiyetle ve hatasız olarak giderildi ve Gökhan Kavakçı ameliyatından sonra çok kısa bir süre sonra dirseğini tam hareket ettirebildi ve tüm sorunlarından kurtuldu.