Gündem

Türkiye'de besledikleri medyayı açıkça yazdılar...

ABD'li düşünce kuruluşu Center for American Progress, Türkiye'de hükümete karşı besledikleri medya kuruluşlarını “Türkiye’nin Değişen Medya Ortamı” adıyla hazırladıkları raporda isim isim ifşa ettiler. ABD'li fon kuruluşlarının Gazete Duvar, Medyascope, T24 ve Bianet gibi medya sitelerini fonlamasının önemine dikkat çekilen raporda yerel gazetelerin de fırsat alanı olduğuna vurgu yapıldı. CAP, yerel seçim sonrası İBB Başkanı İmamoğlu'na tebrik ziyaretinde bulunmuştu.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

ABD merkezli düşünce kuruluşu Center for American Progress, “Türkiye’nin Değişen Medya Ortamı” adında bir raporu yayımladı. 

Andrew O’Donohue, Max Hoffman ve Alan Makovsky’nin kaleme aldığı raporda, ABD tarafından Türk medyasında fonladıkları bazı kesimlere bu desteğin devam etmesi gerektiği vurgulandı.

Raporun en dikkat çekici kısmı ise, 2016-2019 yılları arasında Ulusal Demokrasi Vakfı (NED)’in Türkiye’de gazeteciliğin desteklenmesi için sağladığı finansmanını altı kat arttırmış olduğuna ilişkin bilgi oldu.

Raporda bu finansman seviyesinin muhafaza edilmesinin önemine de özellikle vurgu yapıldığı görüldü.

NED ve diğer ABD’li fon kuruluşlarının Gazete Duvar, Medyascope, T24 ve Bianet gibi medya sitelerini fonlamasının önemli olduğunun altının çizildiği raporda, bu haber sitelerini “Batı desteği alan dijital kuruluşlar” olarak nitelendirildi ve verilen desteklere rağmen Rusya destekli Sputnik Türkiye kadar etkili olamadıklarına işaret edildi.

RAPORDA ERDOĞAN DÜŞMANLIĞI DİKKAT ÇEKİYOR

Raporun içeriğinde, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında objektiflikten uzak düşmanlık öğesi içeren birçok açıklamaya yer verildiği görülürken, haber kaynağı olarak hemen her haberi yalanlanan bazı haber sitelerinin örnek göstermeleri gözlerden kaçmadı.

Gazete Duvar, Medyascope, T24 ve Bianet gibi haber sitelerinin özellikle Batı destekli fonlar tarafından fonlanmaları ilk defa isimleri de açıkça yazılarak bir ABD’li düşünce kuruluşunun raporuna yansımış oldu.

YEREL BASINI FIRSAT GÖRÜYORLAR

Yerel gazetelerin önemli bir fırsat alanı olduğunun vurgulandığı raporda, ABD’li fon sağlayıcıların çalışmalarına yerel gazeteleri de dâhil etmeleriyle bu fırsatın da değerlendirilebileceği ifade edildi.

Raporu yayınlayan düşünce kuruluşu, geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na tebrik ziyaretine gelmişti. Raporun yazarlarından Alan Makovsky de bu ziyarette yer almıştı.

Yorumlar
Günün Videosu
Beyoğlu'nda sokakta yürüyen bir şahıs yanından geçen kişiye 'yan baktın' diyerek tabancayla sokak ortasında kurşun yağdırdı. Ortalığın bir anda savaş alanına dönüştüğü kavgada baldırına kurşun isabet eden kişi yaralandı. İnanılmaz olayın kamera görüntüleri ortaya çıkı. İşte o 'yan baktın' kavgası...