Ekonomi |

Türkiye Sigorta Birliği'nden zaman aşımı uyarısı geldi!

Türkiye Sigortalar Birliği, milyonlarca sigorta ve emeklilik şirketleri müşterisini ilgilendiren bir açıklama yaptı. Sigorta şirketlerinde alacağı bulunan hak sahiplerine yönelik uyarıda zaman aşımı riskine karşı müşterilerin hemen başvuruda bulunmasını istedi.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB), sigorta faaliyetinde bulunan kuruluşlar tarafından hak sahiplerine ödenmesi veya iade edilmesi gereken alacaklardan zaman aşımına uğrayacaklara ilişkin duyuru yayınladı.

Sigorta ve emeklilik şirketleri müşterilerini ilgilendiren duyuruda; müşterilerin alacakları prim ve tazminat tutarları ödemelerinin zaman aşımına uğramaması için internet üzerinden kontrol etmeleri hatırlatıldı.

Türkiye Sigortalar Birliği zaman aşımına uğrayacak alacaklara ilişkin duyurusunun tamamı şöyle:

"Türkiye Sigorta Birliği Üyesi sigorta ve emeklilik şirketleri ile özel kanun hükümleri dahilinde sigorta faaliyetinde bulunan kuruluşlar tarafından hak sahiplerine ödenmesi veya iade edilmesi gereken her türlü prim ve tazminat tutarlarından zaman aşımına uğrayanlar, aşağıda unvanları belirtilen kurum ve kuruluşların web adresleri üzerinden 31 Mayıs 2021 tarihine kadar sorguya hazır tutulacaktır. T.C. kimlik numarası bilinmeyen kişiler için adı, soyadı ve doğum tarihi ile alacağın bulunduğu şirket bazında sorgu yapılabileceği gibi, tüm şirketler nezdinde zaman aşımına uğrayan alacak bilgilerinin toplandığı Güvence Hesabı web sitesi üzerinden de genel sorgu yapılabilmektedir. Zaman aşımına uğramış alacaklarla ilgili olarak, alacağın doğduğu şirkete 15 Haziran 2022 tarihine kadar başvurulmaması halinde bahse konu alacağın Güvence Hesabı'na devredileceği kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ZAMAN AŞIMI NASIL KONTROL EDİLİR?

Sigorta şirketlerinden alacaklı olan hak sahiplerinin Güvence Hesabı adresinden sorgulama yapması gerekiyor. Sorgulama sonucunda alacağınızın çıkması durumunda ilgili sigorta şirketi ile temasa geçiliyor. Özel Hukuk Hükümlerine Tabi Sigortalar Kapsamında Hak Sahiplerince Aranmayan Paralar Hakkında Yönetmelik gereği hak sahiplerince Haziran ayının on beşinci gününe kadar aranmayan paralar Güvence Hesabına aktarılacak. Aktarılan paralar Güvence Hesabı tarafından gelir kaydedilecek.