Gündem |

Türkiye şartlarını açıkladı: İşte Finlandiya ve İsveç'e yönelik NATO şerhini kaldıracak 2 şart!

NATO'da gerçekleşen Dışişleri Bakanları toplantısında Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'e yönelik NATO'ya girme şerhini kaldıracak şartları açıkladı. Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'ya 2 şart sundu. "Teröre desteği bırakmalılar. Ayrıca Türkiye'ye yönelik savunma sanayii ihracatı konusundaki kısıtlamaları da kaldırmaları gerekiyor"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı'na katılmak üzere önceki gün gittiği Almanya'nın başkenti Berlin'deki temaslarını tamamladı.

 

TÜRKİYE'NİN FİNLANDİYA VE İSVEÇ'E YÖNELİK NATO ŞERHİNİ KALDIRACAK ŞARTLAR

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Türkiye'nin NATO'nun açık kapı politikasını eskiden beri desteklediğinin altını çizdi ve özellikle karşı karşıya kalınan tehditler karşısında müttefiklik dayanışmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya olası üyeliğine ilişkin Türkiye'nin tutumunu Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuoyuyla paylaştığını anımsatan Çavuşoğlu, bu açıklamanın yankılarının olduğunu dile getirdi. Çavuşoğlu, "Biz de bunun gerekçelerini gayet net bir şekilde bu toplantıda söyledik.

 

"TERÖR ÖRGÜTLERİYLE GÖRÜŞÜYORLAR, SİLAH YARDIMI YAPIYORLAR"

Özellikle bu iki ülkenin PKK/YPG terör örgütleri ve mensuplarıyla yaptığı görüşmeler ve özellikle de İsveç'in yaptığı silah yardımı dahil tüm rahatsız olduğumuz konuları, neden karşı olduğumuzu gayet açık şekilde sergiledik. Bu ülkelerden ve NATO üyesi olan ve yine halihazırda bu terör örgütleriyle görüşen ve destek veren ve Türkiye üzerinde özellikle ihracat, savunma sanayi ürünleri konusunda ihracat kısıtlaması yapan ülkelerin de bu tutumlarından vazgeçmeleri gerektiğini, bunun müttefiklik ruhuna aykırı olduğunu anlattık" ifadelerini kullandı.

TEMEL KRİZ NOKTASI:YPG

Finlandiya ve İsveç'in, Türkiye'ye yönelik özellikle savunma sanayi ihracat izinleri konusunda kısıtlamaları devam ettirdiğini belirten Çavuşoğlu, "NATO'ya üye olacak bir ülkenin, bir NATO müttefiki ülke üzerinde kısıtlamaya gitmesi ya da izin vermemesi kabul edebilir değil" dedi.

Görüşmede, Türkiye'nin bu konudaki rahatsızlıkları ve beklentilerini dile getirdiklerini söyleyen Çavuşoğlu, bu iki ülkenin, Türkiye'nin endişelerinin giderilmesi noktasında önerilerinin olduğunu anlattı.

"TERÖR ÖRGÜTLERİNE DESTEĞE SON VERMELERİ LAZIM"

Çavuşoğlu "Nasıl garantiler vereceklerini önümüzdeki günlerde göreceğiz. İsveç Dışişleri Bakanının bugüne kadarki açıklamaları yapıcı değil, provoke edici. Burada kesinlikle güvenlik garantilerinin olması lazım. Terör örgütlerine desteğe son vermeleri lazım" şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu, Finlandiya Dışişleri Bakanı'nın (Pekka Haavisto) açıklamalarının ise gayet temkinli olduğunu söyledi. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde de, "Türkiye ile dün akşam (önceki akşam) yapılan müzakerelerde çözüme ulaşamadık ve diplomatik müzakerelere devam etme kararı aldık" açıklamasında bulundu. Türk tarafı ile "Suriye'nin kuzeyindeki oluşumdan dolayı" anlaşamadıklarını kaydeden Linde, "Biz PKK'nın terör örgütü olduğunu kabul ediyoruz. Kuzey Suriye'deki oluşum için aynı şeyi düşünmüyoruz, birçok NATO ülkesi de düşünmüyor. ABD ve diğer NATO ülkeleri gibi biz de Kuzey Suriye'deki Kürt örgütleri ile görüştük" dedi.