Gündem |

'Türkiye en büyük devletlerden birisi!

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının merkez üssü haline gelen ABD'ye, Türkiye'den tıbbi yardım malzemesi taşıyan uçak geçtiğimiz günlerde ülkeye ulaşmıştı. Türkiye'nin gönderdiği yardımlar, virüsten en çok etkilenen bölgeler arasında yer alan Kings Country Hastanesi'ne ulaştı. ABD'li vekil Clarke “Türkler yaptıkları yardımlarla hem dünyada hem de ABD'lilerin hayatında fark yarattı” dedi.

Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi, ABD’lilerin hayatlarına dokunmaya devam ediyor.

Türkiye’nin gönderdiği tıbbi malzemeler, ABD’nin virüsten en çok etkilenen bölgesindeki Kings Country Hastanesi’nde törenle teslim alındı. Törende bulunan ABD’li federal milletvekili Yvette Clarke, açıklamalarda bulundu.

Clarke, “Kovid-19 hayatımızı alt üst etti. Türk toplumunun yaptığı yardımlar gözlerimi yaşarttı. New York’ta, Brooklyn’de birçok Türk yaşıyor. Gereğinden fazla yardım yapıyorlar. Türkler, Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi, insanların hayatlarında fark yarattı.” ifadelerini kullandı.

DÜNYADA FARK YARATTILAR

Akşam'da yer alan habere göre, ABD'li federal vekil, “Türkler, iyiliği temsil ediyor. Dünyada fark yaratıyorlar. Başkente döndüğümde bundan bahsedeceğim. En zor şartlara sahip olan bu hastaneye gönderilen yardımlar ve fedakarlıktan dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

2. DALGA İÇİN HAZIRIZ

Doluluk oranlarının yüzde 70 civarında olduğunu belirten hastanenin CEO’su Sheldon P. McLeod ise şunları kaydetti: “Vakalar aşağı doğru gidiyor. Hastaneyi yeniden açmayı planlıyoruz. İkinci dalganın gelmesi durumunda ise hazırlıklıyız. Türkiye’ye bu yardımlar için minnettarız.”

SOSYAL MESAFEYİ KORUYUN

Kings Hastanesi’nin başhekimi Dr. Steven Pulitzer, “Birkaç haftadır sayıların azaldığını görüyoruz. İnsanlar evde kalırsa, maske takarlarsa ve sosyal mesafeyi korurlarsa sayıları aşağıda tutabiliriz. 800 civarında hastayı iyileştirdik” dedi.

Acil Doktoru Geralda Xavier ise şunları kaydetti: “İkinci dalga için kendimizi hazır hissediyoruz. Daha rahat ve tecrübeliyiz. Hastalarımız iyileşiyor. Elimizde tedavi için henüz bir ilaç yok ancak edindiğimiz tecrübeler var.”

BÜYÜK DEVLET OLMAK TAM DA BUNU GEREKTİRİR

Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi Eş başkanı Dr. Halil Mutlu, törene yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “İyi devlet olmak, vatandaşlarınıza iyi bakmanızı gerektirir. Ancak dünyanın en büyük devletlerinden biri olmak istiyorsanız, böyle krizlerde tüm insanlığı kendi vatandaşınız gibi görmeli ve yardım elinizi uzatmalısınız. Türkiye, dünyanın en büyük devletlerinden biris. Devletimiz, devletlerarası protokollerle, bizler de STK olarak yaptığımız yardımlarla, en büyük devletlerden biri olmanın gereğini yerine getirdik. Bundan ötürü gururluyuz” dedi.

TASC Temsilcisi Burak Firik, “Burada 150’den fazla dilin konuşulduğu mahalledeyiz. Böyle bir yardımın onlardan gelmemesi bölgemizin milletvekili Clarke Hanımefendiyi çok şaşırttı” dedi.

ABD'DE SON DURUM

ABD, Kovid-19 salgınının merkez üssü ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ediyor.

Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği Worldometer internet sitesine göre, ABD'de virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 25 bin 305 artarak 1 milyon 795 bin 665'e ulaştı.

Ülkede son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısı ise 1203 artarak 104 bin 582'ye çıktı.

ABD'yi 468 bin 338 vakayla Brezilya, 396 bin 575 vakayla Rusya ve 285 bin 644 vakayla İspanya izliyor.