Ekonomi

Türkiye en avantajlı ülke: 2021 'altın yıl' olacak!

Pandemi döneminde yaşanan krizin fırsata çevirilerek e-ticarette büyük bir başarı elde edilebileceğini belirten İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, "Kısıtlama şartlarında tüketiciler, ihtiyaçlarını internetten karşılama yolunu seçiyor. Öyle ki, 2021 e-ticaretin altın yılı olarak kabul görüyor." dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, dünyada 4.3 trilyon dolarlık hacime ulaşan e-ticaretin pandemide fırsata çevrilebileceğine belirtiyor. 

"2021 ALTIN YIL"

Bahçıvan,  “Kısıtlama şartlarında tüketiciler, ihtiyaçlarını internetten karşılama yolunu seçiyor. Öyle ki, 2021 e-ticaretin altın yılı olarak kabul görüyor. Firmalarımızın yurt dışında depo kurması gibi yapılanmalarına destek olacak bir model geliştirilmesi, 4 milyar kişiye ulaşma imkanı veren e-ticarette bize hız ve maliyet avantajı sağlayacak. Türkiye’de ofis ve temsilciliği olmayan uluslararası pazaryeri firmalarına ülke tanıtımı yapılması gerekiyor” dedi.
İSO, geleneksel ticaretteki payı hızla artan e-ticaretteki gelişmeleri, video konferans olarak düzenlediği, ‘E-ticaret ve E-ihracatta Fırsatlar’ panelinde ele aldı.

"DESTEK MODELİ GELİŞTİRİLMELİ"

Bahçıvan, “E-ihracatta lojistik maliyetlerinin yüksek oluşu, firmalarımız için bir sorun alanıdır. Firmalarımızın bir işbirliği modeli ile biraraya gelerek yurt dışında kuracakları depo yapılanmalarına destek olacak bir model geliştirilmesinin, firmalarımıza e-ticarette hız ve maliyet avantajı sağlayacağını düşünüyoruz. Bakanlığımızın açıkladığı lojistik merkezleri alternatif bir çözüm olacaktır. Firmalarımızın yurt dışındaki faaliyetleri ile ilgili Ticaret Bakanlığı’nın sağlamış olduğu Yurt Dışı Birim, Marka ve Tanıtım Desteği kapsamına, yabancı pazar yerlerine üyelik ile ilgili giderlerin de dahil edileceği bir destek modeli geliştirilmesi de önemli” dedi.

"TÜRKİYE EN AVANTAJLI ÜLKE"

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, “Dünya e-ticarete gidiyor, bu treni kaçırmamak lazım. Türkiye’de e-ticaret yapan firma sayısı yaklaşık 256 bin. Hızla büyüyoruz. Haziranda 2.6 milyar dolar e-ihracat yaptık. Toplam ihracatın yüzde 1.3’üne denk geliyor. Dünyadaki bu pazarda yüzde 4 ila 5 civarındaki oranları yakalamayı hedefliyoruz. Bakanlığımız bünyesinde e-ihracat dairesi de kuruyoruz. Kendi pazar yerlerimizi geliştirmeye çalışacağız. ABD yeni tedarikçi ülke arayışında. Türkiye, bu konuda en avantajlı ülkelerin başında geliyor” diye konuştu.

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.