Ekonomi

Türkiye dev pazarı kaptı

Türkiye’nin ABD’ye ihracatında temmuz ve ağustosta yüksek artışlar yaşandı. Artışa en fazla katkı, halı ve çelikten geldi.Ticaret Bakanlığı verilerine göre ABD ilk 7 ayda 5,56 milyar dolar ihracat ile Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 3 sıra birden yükselerek 2. sıraya yerleşti.

ABD, bu yıl koronavirüse rağmen Türkiye’den ithalatını sürekli artıran nadir ülkelerden biri oldu ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre ilk 7 ayda 5,56 milyar dolar ihracat ile Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında 3 sıra birden yükselerek 2. sıraya yerleşti.

Ülkeye ihracatını 100 milyon dolardan fazla artıran halı sektörü bu yükselişte en önemli rolü oynarken onu 85 milyon dolar ile çelik, 83 milyon dolar ile mücevher ve 65 milyon dolar ihracat ile de hazır giyim sektörü izledi. Sektör temsilcileri, ABD’nin ithalatından yüzde 0,5 pay alan Türkiye’nin bu payı kısa sürede yüzde 1’e çıkarması gerektiğini belirtti.

DIŞ AÇIK %70'TEN FAZLA DARALDI

Türkiye’nin en önemli 5 pazarından biri olan ABD ile 2010 yılında 16,1 milyar dolar olan ikili ticaret 2019 yılında 19,1 milyar dolara ulaştı. ABD’ye aynı dönemde ihracat 3,8 milyar dolardan 8 milyar dolar seviyesine gelirken ithalat ise 12,3 milyar dolar seviyesine çıktı. Bu süreçte Türkiye’nin ABD ile dış ticaret açığı da 8.5 milyar dolardan 3,1 milyar dolar seviyesine geriledi.

İLK 50 ÜRÜN ÖNEMLİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ABD ile dış ticaret açığının yılın ilk 6 ayında da sürekli kapandığına dikkat çekti. Gülle, bu başarının yıl sonuna kadar süreceği öngörüsünde bulundu. Halihazırda Türkiye, ABD’nin yıllık 3,1 trilyon dolar civarında olan ithalatından yüzde 0,5 civarında pay alıyor.

Gülle, bunun kabul edilebilir bir seviye olmadığını vurgulayarak, “Yaptığımız analizler çerçevesinde; otomotiv, kimyevi maddeler, elektrik-elektronik, yaş meyve sebze ve hububat sektörlerindeki birçok üründe ülkemizin rekabet gücü yüksek olmasına rağmen ABD pazarında yeteri kadar pay alamadığımızı gördük. ABD’ye pazar payımızı artırmak noktasında, Türkiye olarak öncelikle ABD’nin ithalatında en önemli yer tutan ilk 50 üründe alan kazanmamız gerekiyor. Pandemi sürecinin sona ermesinin ardından özellikle ihracatımızın daha da artacağına ve ilerleyen dönemlerde 100 milyar dolarlık ikili ticaret hedefimize ulaşacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

HALICILAR LOJİSTİK MERKEZİ AÇIYOR

ABD ile ilk 7 aydaki ihracatta en büyük artış 107 milyon dolar ile halı sektöründe yaşandı. Sektör 2019’un ilk 7 ayında 370 milyon dolar olan ihracatını yüzde 31,20 oranında artırarak 435 milyon dolara çıkardı.

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Uğur Uysal, ilk 7 aydaki artışın ayı şekilde devam etmesini beklediklerini söyledi. Tüm dünyada olduğu gibi evde kal döneminde ABD halkının da ev dekorasyonuna yönelik alışverişlerinin halı ihracatında önemli bir artışı beraberinde getirdiğini dile getiren Uğur Uysal, “Online satışlar ABD’de de patladı. Yılı yüzde 50’lik artış ile kapatırız” dedi.

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.