Yaşam

Türk tiyatrosunda art arda kayıplar! Jale Birsel de vefat etti!

Usta tiyatrocu Yıldız Kenter'in ardından Devlet Tiyatrosu oyuncularından Jale Birsel de 92 yaşında vefat etti. Birsel'e geçen ay zatürre teşhisi konuşmuştu.

Devlet Tiyatrosu oyuncularından Jale Birsel 92 yaşında yaşama veda etti.

BirGün’den Burak Abatay’ın haberine göre; Jale Birsel geçen ay zatürre olmuştu. Birsel sabaha karşı İzmir Çiğli'de bir bakımevinde yaşama gözlerini yumdu.

KENTER İLE AYNI SINIFTAYDI

Dün akşam yaşamını yitiren Yıldız Kenter ile konservatuarda aynı sınıfta olan Jale Birsel'in 38 yıl evli kaldığı eşi Salah Birsel de 1999 yılında hayatını kaybetmişti.

JALE BİRSEL KİMDİR?

1949 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro yüksek bölümü başarıyla bitirir. Hemen ardından "Yalancı" adlı oyunundaki Beatrice rolüyle Devlet Tiyatrosunda yerini alır.

38 Yıl boyunca (emekli olana dek) Komedi - Dram, Genç - İhtiyar, Küçük - Büyük, Yerli - Yabancı demeden verilen her rolün üstesinden gelip seyircilerin, eleştirmenlerin bol bol alkışlarını ve beğenilerini kazanır. İşte canlandırdığı bu rollerden kalan gazete ve dergilerde çıkan yazılar ve de fotoğraflardan bazılarına bu sitede yer verdik.

Jale Birsel'in Salah Birsel ile mutlu evliliği 38 yıl sürer, 1999'da sevgili eşi Salah Birsel 80 yaşında hayattan ayrılır.

Günün Videosu
Türkiye'de 7 gündür pek çok ilde peş peşe çıkan orman yangınlarını söndürme çalışmaları devam ederken Datça'nın Aktur bölgesindeki ormanlık alanda sıkıştırılmış baruttan yapılmış onlarca patlamamış torpil bulundu.