Gündem |

Türk Silahlı Kuvvetleri gücünü Efes 2022 Tatbikatı'nda gösterecek: 37 ülkeden katılım var

Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgedeki en büyük askeri tatbikatlardan biri olan Efes 2022'de gücünü gösterecek. 37 ülkeden askeri personelin katılacağı tatbikatın seçkin gözlemci gününde 20'den fazla ülkenin genelkurmay başkanları ve savunma bakanları yer alacak. Efes 2022, tarihinin en geniş katılımlı tatbikatı olma özelliği taşıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) en büyük planlı tatbikatlarından Efes 2022 Tatbikatı başladı. Tatbikat, birinci safhası olan Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Tatbikatı ile başlarken 20 Mayıs'ta fiili safhaya geçildi.

Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'ndeki tatbikat Haziranın ikinci haftası yapılacak Seçkin Gözlemci Günü faaliyeti ile sona erecek.

Tatbikata 37 ülkeden binden fazla yabancı personel katılacak. Bölgedeki en büyük birleşik müşterek tatbikat olma özelliği taşıyan Efes 2022 Tatbikatı'na TSK unsurları ile birlikte toplam 10 binden fazla personelin katılması planlanıyor.

EN GENİŞ KATILIMLI TATBİKAT

Tatbikata 2016'da 8, 2018'de 20 ülke katılırken 37 ülke katılacağı Efes 2022, tarihinin en geniş katılımlı tatbikatı olma özelliği taşıyor.

İtalyan fırkayteni, Libya Deniz Kuvvetlerine ait hücum botun yanı sıra birçok unsurun görev alacağı tatbikatta ABD Silahlı Kuvvetlerine bağlı Ch-53 helikopterleri, obüsler, zırhlı araçlarla birlikte bir çıkarma gemisi de görev alacak.

SEÇKİN GÖZLEMCİ GÜNÜNE 20'DEN FAZLA ÜLKE KATILACAK

Tatbikatın seçkin gözlemci günü faaliyetlerini 20’den fazla ülkeden savunma bakanları, genelkurmay başkanları ve kuvvet komutanlarının takip etmesi bekleniyor.

Jenerik bir senaryo kapsamında topçu atışları ile desteklenen amfibi harekatı icra edilecek, hedefler kara ateş destek vasıtaları, savaş uçakları ve taarruz helikopterleri ile vurulacak.

Özel Kuvvet Harekatı'nın da icra edileceği Efes 2022'de gemiden hedefe manevra, havadan ikmal, muharebe arama kurtarma, meskun mahal yetenekleri de sergilenecek.

Nefes kesecek tatbikat ile dosta güven, düşmana korku verilecek.