Yaşam |

Türk mutfağını ABD'ye tanıtan şef Orhan Yeğen öldü

Amerika’da 42 yıldır yemek işinde olan Türk mutfağının ünlü şeflerinden Orhan Yeğen, New York'da süpermarkette alışveriş yaptığı sırada geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

ABD'ye 1970’lerin sonunda gelen ve New York restoran sektöründe 'Orhan Usta' olarak tanınan Türk mutfağının duayen şefi Orhan Yeğen'in vefatı Türk Amerikan toplumunu üzdü.

Yakınları, Yeğen’in alışveriş yaptığı süpermarkette kalp krizi geçirdiğini ve yapılan ilk müdahaleye rağmen kurtarılamadığını ifade edildi.

Hayata gözlerini 65 yaşında yuman Orhan Yeğen, New York Times başta olmak üzere ABD'nin değişik gazete ve gıda sektörü dergilerinde hakkında kaleme alınan övgü dolu yazılar sayesinde Türk mutfağının tanıtımında önemli rol üstlenmişti.

Yeğen’in cenazesinin memleketi Adana’da toprağa verileceği belirtildi.

ORHAN YEĞEN KİMDİR?

Orhan Yeğen, 1955 yılında İstanbul'da dünyaya geldi.

"Ben Türk mutfağı kültürümden asla ödün vermem" diyen Orhan Yeğen, restoranının köşesinde bazen müşteri gibi oturan bazen garson olan, bazen vale, bazen şef garson, bazen ahçı gibi mutfakta çalışan bir ustaydı.

Aslen İstanbullu olan ve 1977 yılında Amerika'ya gelen Orhan Yeğen, 2004 yılına kadar çeşitli yerlerde şef olarak çalıştı.

2004 yılında şip-şak restorantı kuran Orhan Yeğen, erken saatlerde açtığı lokantayı gece müşterilerini uğurladıktan sonra yine kendisi kapatıyordu.

Hızlı masasız servis mantığıyla açtığı mekanı 2 yıl sonra müşterilerinin ısrarı sonucu restoranta çevirdi. Orhan Yeğen'in açtığı şip-şak restoranın menüsünde 100'den fazla farklı Türk lezzeti bulunuyor.