Türk bilim insanları Almanya'dan ayrılıyor! Özlem Türeci ve Uğur Şahin BİoNTech'i taşıma kararı aldı!

Covid – 19 aşını geliştirmelerinin ardından tüm dünyaya umut olan Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci BİoNTech’i Almanya’dan taşıma kararı aldı. Alınan kararın yankıları sürüyor!

İlk corona virüs aşısını geliştiren Türk bilim insanları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin BİoNTech şirketini Almanya’dan taşıma kararı aldılar. AR – GE aşamasının daha hızlı olması nedeniyle İngiltere’yi tercih eden ikilinin bu kararı Alman basınında tartışma yarattı.

Alman basınında konuya ilişkin çıkan haberlerde ise ülkedeki mevcut ağır bürokrasi eleştiri konusu oldu. Alman basının önde gelen kurumlarından biri olan Bild’de çıkan haberde Alman yönetimi ve ülkedeki ağır işleyen bürokrasi eleştiri konusu oldu.

BİONTECH ALMANYA’DAN TAŞINIYOR!

Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci’nin Covid – 19 aşını geliştirdikleri BİoNTech şirketlerini Almanya’dan taşıma kararı almaları Alman basınında geniş yankı uyandırdı. Türk bilim insanlarının aldığı yeni karar sonrasında ülkede ağır işleyen bürokrasi eleştiri konusu oldu.

Almanya’nın önde gelen basın kuruluşlarından Bild’de yer alan haberlere göre, mRNA çalışmaları yapan şirketin ilk Covid – 19 aşısını geliştirmesinin ardından dünya çapında bir markaya dönüştüğü aktarıldı.

ŞİRKET İNGİLTERE’YE TAŞINACAK!

Türk bilim insanları Almanya'dan ayrılıyor! Özlem Türeci ve Uğur Şahin BİoNTech'i taşıma kararı aldı!

Tıp dünyasının önemli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Paul – Ehrilch ve Ludwig Darmstaedter 2022’yi almayı başaran çift, şirketin faaliyetlerini bundan sonra İngiltere’de sürdürmeyi planladıkları ifade ediliyor. İngiltere’de ilaç geliştiren firmalar ve yetkililer arasında daha yakın bir ilişki olduğunu ve bu sayede sorunların daha hızlı aşıldığı belirtiliyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Türeci, Avrupa’da biyoteknoloji ekosisteminin teşviki ve ilgili yönetmelikler ve yönergeler için araştırmanın finansmanıyla uygulamaya daha hızlı bir şekilde dönüştürülmesinin alınan kararda etkili olduğu ifade ediliyor.

BİRÇOK İLAÇ ŞİRKETİ ALMANYA’DAN AYRILIYOR!

BİoNTech firmasının yanı sıra Bayer gibi ilaç sanayisinin önemli firmalarının da ABD ve Çin gibi ülkelere taşınmayı düşündüğü yönünde haberler gündem oldu. Kimya devi BASF’ın da Çin’de yeni bir fabrika inşa ettiği haberler dikkat çekiyor.

Türk bilim insanları Almanya'dan ayrılıyor! Özlem Türeci ve Uğur Şahin BİoNTech'i taşıma kararı aldı! ile ilgili etiketler