Gündem |

Türk bayrağı açıp Gazze seferine başladılar!

İsveçli ve Norveçli aktivistler, balıkçı tekneleriyle Gazze seferine çıktı. İki balıkçı teknesi Göteborg'dan, bir tekne Stockholm'den ve bir tekne de Norveç'ten salı akşamı yola çıktı. Yaklaşık iki buçuk ay sürecek yolculuğun hedefi ise dünyanın dikkatini Gazze ablukasına çekmek.

İsrail'in Gazze ablukasını kırmayı hedefleyen İsveçli ve Norveçli aktivistler, bir yıllık hazırlığın ardından Tel Aviv yönetimini kızdıracak bir adım atıyor.

Ship to Gaza Derneği Basın Sözcüsü Ellen Hansson, İsrail'in ablukasını delmek için 'Gazze için Donanma' adlı girişim olarak bir yıldır hazırlık yaptıklarını söyledi.

Bu kapsamda iki balıkçı teknesinin Göteborg'dan, bir teknenin Stockholm'den, bir teknenin de Norveç'ten akşam üzeri yola çıktığını kaydeden Hansson, ''Donanmadaki küçük gemiler Fransa'daki kanallar üzerinden, büyük gemiler de okyanustan Gazze'ye gidecek" dedi.

İki buçuk ayda Gazze'ye ulaşmak istediklerini aktaran Hansson, şunları söyledi:

"Bu sefer çok daha iyi bir organizasyonla İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukayı dünyanın dikkatine sunacağız. İnşallah bu sefer Gazze'ye yardım ulaştırmayı başarırız.

Gazze büyük bir hapishane. 2 milyon Filistinli, tutsak hayatı yaşıyor. Biz bu tutsak hayatını, özgürlüğe çevirmek istiyoruz. Eskiden Gazze'de 4 bin balıkçı vardı. Şimdi sadece 500 kadar balıkçı kaldı. Balıkçı teknelerini de Filistinli balıkçılara hediye etmek istiyoruz. Ayrıca, işgalci İsrail'in yüzünü bir kez daha dünyaya göstermek istiyoruz."