Yaşam |

Turistin bulduğu çift başlı kaplumbağa şaşkınlık yarattı

Denizli'nin beyaz travertenleriyle ünlü Pamukkale'de bir turist tarafından bulunan çift başlı kaplumbağalar şaşkınlık yarattı. Siyam ikizi kaplumbağalar, Pamukkale Üniversitesi tarafından koruma altına alındı.

Denizli'de bir turist, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale'nin travertenler bölgesinde gezdiği sırada yerde çift başlı kaplumbağa yavrularını fark etti.

Çift başlı, vücutları yapışık kaplumbağaları gören ve şaşkına dönen turist durumu görevlilere bildirdi. Görevliler, haber verilmesi üzerine çift başlı kaplumbağaları Pamukkale'ye gelen Doğa Koruma ve Milli Parklar Denizli Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim etti.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Serdar Düşen ve Prof. Dr. Eyüp Başkale'ye teslim edilen yapışık kaplumbağalar, incelenmek üzere laboratuvara götürüldü.

LABORATUVARDA YAŞATMAYA ÇALIŞACAKLAR

Siyam ikizi kaplumbağaların 2-3 aylık ve kara kaplumbağası olduğunu belirten Prof. Dr. Eyüp Başkale, "Yapışık haldeki kaplumbağayı bir süre inceledik. Yakından baktığımızda bu türün siyam ikizi olduğunu da görebiliyoruz. Biraz daha detaylı bakınca mide kısmından başlamak üzere sindirim sisteminin tek bir açıkla dışarıya çıktığını görüyoruz. Aynı şekilde arka bacaklarda tek bir bireye aitmiş gibi görünüyor. Böyle bir türün doğada yaşaması çok zor. Biz de bu siyam ikizi kaplumbağaları laboratuvarımızda yaşatmaya çalışacağız, umarım başarılı oluruz" diye konuştu.

Sitene Ekle