Ekonomi

Tur satın alanlar dikkat! Bakan açıkladı...

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle paket tur iptallerinde kamuoyunda yaşanan ‘mücbir sebep’ tartışmalarına Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, açıklama yaptı.

Pekcan, kanun ve yönetmelikle tüketiciye aldığı paket tura mücbir sebep veya herhangi bir sebeple katılmaktan vazgeçerek sözleşmeyi feshetme hakkı tanındığına işaret ederek, “Vatandaşlarımız tarafından daha önce alınan paket turun koronavirüs salgını nedeniyle iptalinde, turun nereye olduğu belirleyici olacaktır” dedi.

Satın alınan paket turun Çin, İran, Irak veya İtalya gibi uçuşları durdurulan veya seyahat uyarısında bulunulan bir ülkeye ise mücbir sebep olarak değerlendirileceğini vurgulayan Pekcan, bu durumda tüketicinin seyahate 30 günden az süre kalsa da, turu iptal edebileceğini kaydetti.

Günün Videosu
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında yürütülen Sürü İnsansız Deniz Aracı (İDA) Projesi'nde ilk aşama tamamlandı. Proje kapsamında ASELSAN ve alt yüklenicileri tarafından yeni nesil yüksek manevra, denizcilik ve duruş kabiliyetli Albatros-S İDA ve sürü mimarisi geliştirildi.