Dünya

Tunus'taki darbenin arkasında Birleşik Arap Emirliklerinin parmağı mı var? İşte o paylaşım...

Tunus'ta meydana gelen siyasi darbenin yankıları sürerken sosyal medyada ortaya çıkan bir paylaşım okları bir anda Birleşik Arap Emirlikleri'ne çevirdi. Dubai Emniyet Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Dhahi Khalfan'ın darbeden 3 gün önce ""İyi haber, yeni bir darbe geliyor" dediği ortaya çıktı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu ve milletvekillerinin dokunulmazlıklarını askıya aldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Said ayrıca, mevcut Başbakan Meşişi'yi görevden aldığını, atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralmaya karar verdiğini de duyurdu.

Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi, Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin çalışmalarını dondurma ve Başbakan'ı görevden alma kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağırdı.

DARBEYİ 3 GÜN ÖNCE YAZDI

Dubai Emniyet Müdürlüğü Başkan Yardımcısı ve Korgeneral Dhahi Khalfan'ın 3 gün önce attığı bir tweet dolaşıma girdi. Khalfan'ın 3 gün önce "İyi haber, yeni bir darbe geliyor" dediği ortaya çıktı.

'İHVAN'A KARŞI AYAKLANDILAR' MANŞETİ

Suudi Arabistan'ın en ünlü gazetesi Okaz ise, bugünkü manşetinde "Tunus, İhvan'a (Müslüman Kardeşler) karşı ayaklandı" başlığını kullanarak, yaşananları "darbe" olarak nitelendirmedi.