Gündem

'Tüm zamanların ihracat rekorunu kırdık'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DEİK Yönetim Kurulu Üyelerini Kabul toplantısında konuştu. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Türkiye pozitif büyüme çizgisinin altına düşmemeyi başarmış bir ülkedir. Yüksek faizle bir yere varamayız. Kur istikrarı, enflasyonla mücadelede önemli bir yer tutuyor. Ekonomide tüm zamanların rekorunu kırdık. Geçen yılı 169,5 milyar dolar gibi bir ihracat rakamıyla kapatmayı başardık. İhracatçı sayımız 87 bin 400'ü aştı" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DEİK üyeleri ile toplantısında önemli mesajlar verdi

Salgın döneminde güçlü sağlık altyapısının yanı sıra ticarette, pazar ve ürün çeşitliliğinin öneminin görülmüş olduğunu ifade eden Erdoğan, "Salgın dönemi iş dünyamızın önünde yeni fırsat pencereleri açıyor. Türkiye olarak ticaret diplomasisi alanında yeni bir sıçramaya ihtiyaç duyuyoruz." dedi.

"TÜM ZAMANLARIN İHRACAT REKORU"

Erdoğan, "2020 yılının son ayında tüm zamanların ihracat rekorunu kırdık. Başlattığımız ihracatçılarımıza yeşil pasaport uygulamasından şu ana kadar 17 bin 514 iş adamımız faydalandı." dedi.

ERDOĞAN'DAN REFORM VURGUSU: YAKINDA PAYLAŞACAĞIZ

"Bana yatırım lazım, istihdam lazım, üretim lazım, ihracat lazım. Eğer bu dört başlık yoksa hiçbir şey yok, biz bununla övüneceğiz." açıklamalarına yer veren Erdoğan, "Ekonomi ve hukuk alanındaki reform gündemimizle ilgili yoğun bir hazırlık dönemini geride bıraktık. Yakında bu reformları kamuoyu ile paylaşacağız. Reform gündemimize uygun adımları hızla hayata geçireceğiz." diye ekledi.

FAİZ VE ENFLASYON MESAJI

Erdoğan açıklamalarını şöyle sürdürdü;

Küresel ticaret ve büyümede beklenen büyük düşüşe karşılık Türkiye pozitif büyüme çizgisinin altına düşmemeyi başarmış bir ülkedir. Yüksek faizle bir yere varamayız. Kur istikrarı, enflasyonla mücadelede önemli bir yer tutuyor. Asıl iş faizi aşağıya çekmekle enflasyonla mücadeledir. Güven ve istikrardan asla taviz veremeyiz. Yüksek faiz yükünden de kurtulacağımıza eminim.

BÜTÇE AÇIKLAMASI

2020 yılında toplam bütçe harcamalarının 1 trilyon 202 milyar liraya ulaşarak, program hedefinin altında kaldığını ifade eden Erdoğan,  "Bu sene için öngördüğümüz büyüme oranının gerçekleşmesi durumunda, bütçe açığı milli gelirin yüzde 3,6 oranına gerileyecektir. Yıl sonu bütçe açığımız 173 milyar lirayı bile bulmayarak, program hedefi olan 239 milyar liranın altında kaldı." dedi.

"MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ"

"Bütçeye gelen ilave yüklere rağmen, mali disiplinden taviz vermemekte kararlıyız. Gelişmekte olan ülkelerde yüzde 10,7'lik bütçe açığı verildiği bir dönemde, sağladığımız bu başarı takdire şayandır" ifadelerine yer veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı;

"Salgının uzamasına bağlı olarak 2020'de bütçe gelirlerinden feragat edip hayata geçirdiğimiz düzenlemelerin bir bölümünü, bu senenin ilk çeyreğine ve hatta bazılarını 2021'in ilk yarısına kadar uzattık. Bir taraftan maliye politikasını aktif bir biçimde kullanırken, diğer yandan bütçe açığını aşağıya çekecek tedbirleri hayata geçireceğiz."