TÜİK'in enflasyon açıklamasının ardından 5 aylık maaş zammı kesinleşti! En düşük memur ve emekli maaşları hesaplandı!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün yapmış olduğu kasım ayı enflasyon açıklamasının ardından memur ve emekli maaşlarına yansıyacak olan 5 aylık zam kesinleşti. İşte yapılan maaş hesapları…

Sene başından bu yana çok çeşitli faktörler çerçevesinde yükselen ve gündelik hayatın ekonomik şartlarını da giderek ağırlaştıran enflasyon, gözlerin memur ve emekli maaşı zamlarına çevrilmesine sebep oldu. Her ay olduğu gibi yeni ayda da bir önceki aya ilişkin enflasyon verilerini paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu, maaşlara yansıyacak olan 5 aylık zammın kesinleşmesini sağladı.

Kasım ayının başında yapmış olduğu açıklamada ekim ayı enflasyonunun yüzde 3,54 arttığını senelik enflasyonun ise yüzde 85,51’e dayandığını belirten Türkiye İstatistik Kurumu, dün sabah saatlerinde kasım ayı enflasyon verilerini paylaştı. Kamu kurumunun resmi açıklamasının ardından maaş zamlarının açıklanmasına son bir ay kala ortaya çıkan zam hesapları, kamuoyu ile paylaşıldı.

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU’NDAN KASIM AYI ENFLASYON AÇIKLAMASI!

TÜİK'in enflasyon açıklamasının ardından 5 aylık maaş zammı kesinleşti! En düşük memur ve emekli maaşları hesaplandı!

Aylık çalışma kapsamında hesaplamış olduğu kasım ayı enflasyon verilerini dün sabah saat 10:00’da kamuoyu ile paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu, aylık enflasyonun yüzde 2,88 senelik enflasyonun ise yüzde 84,39 olarak gerçeklemiş olduğunu bildirdi. TÜFE’nin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi yüzde 62,3, on iki aylık ortalamaya göre hesaplanan değeri ise yüzde 70,36 olarak açıklandı. Öte yandan bir önceki yılın aynı ayına göre en az yükselen ana grup yüzde 35,87 ile haberleşme grubu oldu. Artışın en yüksek olduğu grup ise yüzde 107,03 ile ulaştırma grubu oldu. Yıllık çekirdek enflasyon ise yüzde 68,91 olarak açıklandı.

MAAŞ HESAPLARI YAPILDI!

Memur ve emekli maaşlarına yansıyacak olan ocak ayı zammının belirlenmesi için gerekli olan 6 aylık enflasyon verisinin 5 aylık kısmı dün itibari ile tamamlanmış oldu. Yapılan hesaplara göre memurlar ve memur emeklileri yüzde 15,04’lük, SSK ve Bağ- KUR emeklileri ise yüzde 14,04’lük zammı şimdiden ceplerine koydu. Bu verilere göre; en düşük memur maaşı 10.478 TL, en düşük memur emeklisi maaşı 6.990 TL, en düşük SSK emeklisi maaşı 5.435 TL, en düşük Bağ- KUR emeklisi maaşı ise 4.786 TL olarak hesaplandı.

TÜİK'in enflasyon açıklamasının ardından 5 aylık maaş zammı kesinleşti! En düşük memur ve emekli maaşları hesaplandı! ile ilgili etiketler TÜİK enflasyon memur emekli maaş