Gündem |

TÜBİTAK ve Roketsan'da FETÖ gözaltıları

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin İzmir'de başlatılan soruşturma kapsamında, TÜBİTAK ve Roketsan AŞ'de görevli 2 kişinin de aralarında bulunduğu 22 şüpheli gözaltına alındı.

Ödemiş Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen soruşturma kapsamında, 22 kişi hakkında gözaltı kararı verilmesi üzerine ilçe merkezli, farklı illerde operasyon düzenlendi.

Gölbaşı-2 adı verilen operasyon kapsamında Ödemiş'in yanı sıra Kiraz, Bayındır, Torbalı ve Beydağ ilçe emniyet müdürlükleri ile İzmir'den gelen takviye ekiplerle 40 adreste arama yapan polis, esnaf ve kamu çalışanı 18 kişiyi gözaltına aldı.

Başka illerde de aramalar var

Operasyon kapsamında Ankara, İstanbul, Kayseri, Bursa ve Şanlıurfa'da da 5 adreste arama yapıldığı, 4 kişinin gözaltına alındığı, 12 kişinin de arandığı kaydedildi.

Yapılan aramalarda örgütsel dokümanlar, yayınlar, dijital materyaller, 3 tabanca ile örgütte hiyerarşi ve bağlılığın simgesi 1 dolarlar ele geçirildiği, gözaltına alınanlar arasında Ödemiş'teki yapılanmayla bağlantısı tespit edilen TÜBİTAK'ta görevli T.D ile Roketsan AŞ'de görevli S.D'nin de bulunduğu öğrenildi.

Bursa'da gözaltına alınan A.A'nın ise örgütün İzmir'deki üst düzey yöneticilerinden ve "Ödemiş İmamı" olduğu iddia edildi.

Ödemiş'te FETÖ'nün darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında "Gölbaşı-1" adıyla düzenlenen operasyonda, 39 adreste arama yapan polis 19 kişiyi gözaltına almış, adliyeye sevk edilen şüphelilerden 11'i tutuklanmıştı.