Teknoloji |

"TÜBİTAK, Asimo'dan daha iyisini yapacak"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin teknoloji açığını kapatması için ciddi açılım yapması gerektiğini söyledi. Özlü, "TÜBİTAK bünyesinde insansı robot çalışmasına başladık. Asimo'dan daha iyi bir robot olacak" dedi. Özlü, Türkiye'nin, Antarktika'da üs kuracağı bölgeyi aşağı yukarı kesinleştirdiğini de açıkladı.

TGRT Haber televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Özlü, Türkiye'nin sadece güvenlik konusunda operasyonlar yürütmediğini, Antarktika'da da bilim üssü kurulması için operasyon gerçekleştirdiğini söyledi. Özlü, şu bilgileri verdi:

"30 kişilik bir heyet Antarktika'ya gitti. Gayet başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Türkiye'nin, Antarktika'da üs kuracağı bölgeyi aşağı yukarı kesinleştirdik. Bizim dönemimizde Türkiye küresel bir oyuncu oldu. Dünyanın muhtelif bölgelerinde meydana gelen sorunlarda, çalışmalarda Türkiye aktif rol oynuyor. Antarktika üzerinde söz sahibi 29 ülke var, bunlara danışman ülkeler diyoruz. Bir de gözlemci ülkeler var. Türkiye, 24 gözlemci ülkeden birisidir. Biz danışman ülke statüsüne geçmek istiyoruz. Bu gayretlerimizin ana amacı; Türkiye'nin danışman ülke statüsüne geçmesidir. Gelecek yıl Antarktika'da üs kurulacak, orada bir bilim üssümüz olacak. Kendi üssümüzde konaklayacağız. Çok güzel bir proje, sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yürüyor. İki yıldır bu projeyi çalışıyoruz, çok güzel sonuçlar elde ettik."

'2 BİN KİŞİDEN FAZLA İNSANIN İŞİNE SON VERDİK'

Özlü, 'FETÖ'nün TÜBİTAK'ı ele geçirmeye çalışmasıyla ilgili soru üzerine, bu kapsamda 2 bin kişiden fazla insanın işine son verdiklerini söyledi. "Hepsi kritik görevlerdeydi. Daha var mıdır, çok gizli midir? Takip ediyoruz" diyen Özlü, önemli oranda bu temizliği yaptıklarını, yeni bir başkan atadıklarını belirtti.

Özlü, savunma sanayisi bakımından TÜBİTAK'ın çalışma yaptığını ifade ederek, "TÜBİTAK elektronik harp, güdüm ve kontrol, uzun menzilli seyir füzesi gibi konulara yoğunlaşmış durumda. Türkiye'nin kendi teknolojisini üretmesini, IP haklarına kendisinin sahip olduğu bir teknoloji geliştirme gayretine destek vermek istiyoruz. Bu işlerin asıl yürütüldüğü yer Savunma Sanayisi Müsteşarlığımız. Biz daha çok Ar-Ge konusunda destek veriyoruz. Yaptığımız çalışmalar, ortaya çıkardığımız ürünler kullanımda, yani fiilen kullanımda. Örneğin yürütülen Afrin Harekatı'nda kullandığımız mühimmatın yüzde 96'sı yerlidir, kendi tasarımıdır" diye konuştu.

'ROBOT ASKER KISMI MÜSTEŞARLIĞIN GÖREV ALANINA GİRİYOR'

İnsansı robot çalışmalarına da değinen Özlü, "Robot asker kısmı biraz Müsteşarlığın görev alanına giriyor. TÜBİTAK bünyesinde bir insansı robot yapma çalışması başlattık. Yeni başkanımızla birlikte buna başladık. Asimo'dan daha iyi bir robot olacak. Buradaki amacımız şu; teknoloji gösteriminden ziyade teknoloji kazanımında birikim sağlamak. Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde insansı robotlar vardır. Bunlar hem teknolojik gösterim hem teknolojik kazanımı derinleştirmek ve yaymak maksadıyla yapılır. Çalışmalara yeni başladık, sonraki dönemde daha geniş bilgi aktaracağım" ifadelerini kullandı.

'TÜRKSAT 6A, 2021'DE İNŞALLAH UZAYDA OLACAK'

Türkiye'nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A'ya yönelik çalışmalardan bahseden Özlü, tasarım ve üretim faaliyetlerinin yaklaşık yüzde 50'sinin tamamlandığını, kalan kısmının 2019-2020'de tamamlanacağını bildirdi.
Özlü, "Türksat 6A, 2021'de inşallah uzayda olacak. Çalışmalar kesintisiz ve iyi devam ediyor. Türkiye, uzayın sağladığı imkanlardan daha fazla istifade etmek istiyor, bu faaliyetleri de düzenli bir çatı altı yürütmemiz gerekiyor. Türkiye Uzay Ajansı, aynen Japon Uzay Ajansı, Avrupa'daki benzerleri gibi bir uzay ajansı olacak. İnşallah yeni sistemde sayın Cumhurbaşkanımızın bir kararnameleriyle Türkiye Uzay Ajansı'nı kuracağız" şeklinde konuştu.