Trump'ın paylaşımı 7,2 milyar dolar kaybettirdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın şiddet içerikli paylaşımlarını tüm tepkilere rağmen silmeyen Facebook, birçok şirket tarafından reklamların geri çekilmesi nedeniyle ciddi bir maddi kayıpla karşı karşıya kaldı.

ABD’nin Minnesota eyaletindeki Minneapolis kentinde polis memuru Derek Chauvin tarafından gözaltına alındığı sırada öldürülen siyahi George Floyd için başlayan protestolar şiddet olaylarına dönüşmüştü.

''YAĞMA BAŞLARSA ATEŞ AÇARIZ'' DEMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, protestolara ilişkin yaptığı paylaşımda, “Yağma başlarsa ateş açarız” dedi ve Twitter, tarihte ilk kez bir devlet başkanının paylaşımını ‘şiddet içerdiği’ gerekçesiyle sınırlandırdı.

Twitter’ın bu adımının ardından gözler Facebook’a ve Mark Zuckerberge çevrildi ancak Zuckerberg, Trump’ın söz konusu paylaşımının Facebook kurallarını ihlal etmediğini belirterek paylaşımı silmedi ya da sınırlandırmadı.

ONLARCA ŞİRKET REKLAMLARINI FACEBOOK’TAN GERİ ÇEKTİ

ABD’de onlarca şirket, paylaşımın silinmemesi üzerine Facebook’tan reklamlarını geri çekti. Bu adımın da finansal olarak Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e yansıdığı ifade edildi. Facebook’un hisselerinin yüzde 8,3 değer kaybettiği ve Zuckerberg’in servetinden 7,2 milyar dolar kaybettiği ve toplam servetinin 82,9 milyar dolara düştüğü ifade edildi.

Öte yandan, Zuckerberg’in dünyanın en zenginleri listesinde de 4’üncü sıraya gerilediği aktarıldı.

(DHA)

Trump'ın paylaşımı 7,2 milyar dolar kaybettirdi ile ilgili etiketler Facebook Donald Trump Mark Zuckerberg Dolar zarar paylaşım George Floyd