Dünya |

Trump'ın Huawei'ye verdiği süre bugün doluyor!

ABD'li şirketlerin Çinli teknoloji devi Huawei ile iş yapmaya devam etmelerine izin veren muafiyet süresi bugün dolacak. Trump yönetiminin söz konusu muafiyet süresini bugün, 90 gün daha uzatılacağı belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'li şirketlerin Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei Technologies ile iş yapmaya devam etmesine izin veren muafiyeti bugün 90 gün daha uzatmaya hazırlanıyor.

Reuters'ta yer alan habere göre, iki haftalık bir uzatmanın beklendiği ve daha fazla uzatma için çalışmalar yapıldığı, ancak düzenlemelerle ilgi bazı sıkıntılar sebebiyle henüz bir sonuca varılamadığı yer almıştı.

TRUMP'IN YAPTIRIM PLANLARI DEĞİŞTİ

Konuya dair değerlendirmelerde bulunan kaynaklar, hafta sonunun ardından Trump yönetiminin planlarının değiştiğini ve ABD'nin geçici muafiyeti 90 gün daha uzatmaya karar verdiğini belirtti.

ABD hükümeti Çinli telekonomünikasyon şirketi Huawei Technologies'in ABD'li şirketlerden ürün almasına izin veren muafiyeti daha önce 19 Ağustos'ta da 90 gün uzatmıştı.

GÜN İÇİNDE AÇIKLANABİLİR

İsimleri belirtilmeyen kaynaklar, planlanan uzatmanın bugün açıklanacağını aktardı.

ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei'yi ABD'li şirketlerin ürün satmasının yasaklandığı listeye almasından kısa süre sonra, Huawei'nin Mayıs'ta Amerikan yapımı mallar satın almasına izin vermişti.