Dünya |

Trump taraftarı QAnon Tarikatı üyelerinden Ivanka'ya aşı tepkisi

Aşı karşıtlarından oluşan QAnon Tarikatı destekçilerinden bazıları Trump'ın kızı Ivanka'ya koronavirüs aşısı nedeniyle tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından "Bugün aşı oldum. Umarım siz de olmuşsunuzdur" ifadeleriyle aşı olduğunu duyuran Ivanka Trump duyar kasmakla ve bir mesaj vermeye çalıştığı iddiasıyla suçlandı. Ivanka'nın paylaşımına aşı karşıtı söylemleriyle bilinen Donald Trump'ın yine halkı kandırdığı yorumları da yapıldı.

ABD'nin eski başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump, üç gün önce sosyal medya hesabından koronavirüs aşısı olduğu anların fotoğrafını paylaşarak "Bugün aşı oldum. Umarım siz de olmuşsunuzdur" ifadelerini kullandı. Paylaşımın ardından Ivanka Trump, babası Donald Trump’ın destekçileri tarafından linç edildi.

QANON TARİKATI: IVANKA MESAJ VERİYOR

Özellikle aşı karşıtlarından oluşan QAnon Tarikatı tarafından eleştirilen Ivanka Trump'ın aslında aşı olmadığı, beyaz giyerek ve ellerini kapalı konumda tutarak bir mesaj verdiği  öne sürüldü.

“TRUMP DESTEKÇİLERİ KANDIRILDI”

Fotoğrafa yorum yapan bir kullanıcı "Neden? Bu hayal kırıklığı. Aşıya ihtiyacım yok, bağışıklık sistemim var. Umarım sana vurulan plasebo'dur" diye yazarken, başka bir kullanıcı ise "Ve Trump destekçileri yine kandırıldı. Trump ailesinin hangi inancın arkasında durduğuna dair hiçbir fikri yok" ifadelerini kullandı. Yorum yapan birçok kişi “kobay faresi olmadıklarını” yazarken, bazıları da Ivanka’yı duyar kasmakla suçladı.

KESİNLİKLE AŞI OLMAYACAKLAR

Trump’ın aşı karşıtı söylemlerinden bu yana Trump destekçileri aşı olmayacaklarını dile getiriyordu. Anketlere göre, Trump seçmenlerinin yaklaşık yüzde 25'i kesinlikle aşı olmayacağını belirtirken yüzde 21'i ise aşı olmak için en az bir yıl bekleyeceğini söylüyor.

ABARTI VE İSRAF SÖYLEMİ

Eski ABD Başkanı Trump, görevde olduğu dönemde ölü sayılarının abartıldığını söylemiş, mart ayında ise "Aşı olmayı tavsiye ediyorum, bana oy vermiş ama aşı vurulmak istemeyen birçok kişiye aşı olmalarını tavsiye ettim" açıklaması yapmıştı.

Ekim ayında COVİD-19 atlatan Trump, 900 milyar dolarlık koronavirüs teşvik paketini 'israf' olarak yorumlamıştı.