Dünya

Trump, Covid hastalarını Guantanamo Hapishanesi'ne göndermek istemiş!

Washington Post'un 180 kişiyle yaptığı röportajların ardından 29 Haziran'da yayımlanması beklenen kitabın bazı bölümleri basına sızdı. Skandalları ve gafları ile anılan eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Covid - 19'a yakalanan insanları, Küba adasındaki Guantanamo Körfezinde bulunan ve azılı teröristlerin tutulduğu hapishaneye göndermek istemiş!

Trump'ın Kovid-19'a yakalanan kişileri Guantanamo'ya göndermek istediği iddia edildi
 
ABD'de iki araştırmacı gazeteci tüm ülkeyi sarsan bir kitap yayımladı. 

Washington Post Muhabiri Yasmeen Abutaleb ve Damian Paletta tarafından kaleme alınan ve Donald Trump yönetiminden 180 kişiyle yapılan röportajlara dayanan 'Kabus Senaryosu: Trump Yönetiminin Tarihi Değiştiren Salgınla Mücadelesinin İçinden' başlıklı kitapta, salgının ilk günleri ve dönemin ABD Başkanı Donald Trump'ın ilk tepkileri gün yüzüne çıktı.
 
Kitapta aktarıldığına göre eski ABD Başkanı Donald Trump, pandeminin ilk günlerinde Covid-19 virüsüne yakalanan kişileri, Küba'nın Guantanamo Körfezi'nde bulunan askeri üsteki hapishaneye göndermek istedi.

29 HAZİRAN'DA YAYIMLANACAK KİTAP BASINA SIZDI

29 Haziran'da yayımlanması planlanan kitabın basına sızan bazı kısımlarında ise ilginç detaylar yer aldı.

Söz konusu kitapta Trump'ın, Şubat 2020'de yapılan ve yurt dışında Kovid-19'a yakalanan Amerikalıları evlerine getirmenin tartışıldığı bir toplantıda, 'Bu kişileri koyacağımız bir ada yok mu? Guantanamo'ya ne dersiniz? Biz ancak ticari malları ithal ederiz, virüsü değil.' dediği öne sürüldü.

HASTALARI ADADA HAPSE ATMA PLANINDA ISRAR ETTİ

Trump'ın yardımcılarının, söz konusu fikre Trump ikinci kez dile getirdiğinde şiddetle karşı çıktığı ve böylece de bu fikrin bir daha dillendirilmediği kaydedildi.

Ayrıca Trump'ın salgının ilk günlerinde yaşanan test krizinden dolayı da oldukça rahatsız olduğu ve 18 Mart 2020'de yapılan bir toplantıda çevresindekilere bağırarak, 'Bu testler yüzünden seçimi kaybedeceğim. Hangi salak testlerin sorumluluğunu federal hükümete yükledi?' dediği belirtildi.

OBAMA GUANTANAMO'YU KAPATACAKTI

Eski ABD Başkanı Barack Obama, 2001'deki 11 Eylül saldırıları sonrası ABD'nin yurt dışında yakalayıp tutukladığı terör şüphelilerini topladığı Guantanamo Hapishanesini kapatmayı taahhüt etmişti.

Günün Videosu
Türkiye'de 4 gündür farklı noktalarda etkili olan orman yangınlarına ekip göndererek destek olan Azerbaycan'da tüyleri diken diken eden bir olay daha yaşandı. Yangınlarla ilgili haberi ekran başındakilere aktaran Azeri spiker, "Ruhumuzun ne kadar yandığını hissediyorum. İnsanları insanlarımız, dağları dağlarımız, ağaçları ağaçlarımız, denizleri denizlerimizdir. Ve yine diyorum, Türkiye bizim evimizdir" ifadelerini kullandı. Azeri spikerin bu anlamlı sözleri sosyal medyada gündem oldu.