Spor

Trabzonspor-Çaykur Rizespor maçı öncesi Abdullah Avcı'dan gerilimi azaltma hamleleri...

Süper Lig’de zirve koltuğunda yer alan Trabzonspor'da teknik direktör Abdullah Avcı, Cuma günü konuk edecekleri Çaykur Rizespor maçı öncesi TSYD Trabzon Dergisi’ne Rize ve Trabzon, Rizespor ve Trabzonspor üzerine samimi açıklamalarda bulundu.

Süper Lig'de ilk 10 haftayı yenilgisiz lider tamamlayan Trabzonspor, 11. hafta maçında Çaykur Rizespor'u ağırlayacak. Son yıllarda iki kulüp arasında yaşanan gerilimler nedeniyle Karadeniz derbisi daha dikkat çekici hale gelmişti.

Memleketi Rize olan ve bir dönem Çaykur Rizespor'da futbol oynayan Trabzonspor Teknik Direktörü Abdullah Avcı, derbi öncesi gerilimi azaltacak açıklamalar yapmaya devam ediyor.  TSYD Trabzon Dergisi'ne konuşan Avcı, Rize ve Trabzon kardeşliğine vurgu yaptı.

Unutamadığı anısını anlatan Avcı, Rizespor’da futbol oynadığı dönemde deplasman maçına gittikleri otobüsle geçirdikleri kazayı anımsatarak “Otobüsün tekerlekleri havada sırtı yerdeydi. Allah’a şükürler olsun kazasız belasız atlattığımız kazaydı. O hafta tehir olmuştu maçımız. Oradan sağ çıktığımız için çok şanslıydık” dedi.

"DIŞARIDAN REKABET VAR GİBİ GÖZÜKSE DE..."

Komşu kentlerin benzerliklerine yönelik soruya Avcı, “Yörenin insanları aslında birbirine çok yakın. İnsani olarak duygusal her iki tarafın insanı da. Duygularını olumlu ya da olumsuz, hiç arası olmadan ya dipte ya da tepede yaşıyorlar. Dışarıdan rekabet var gibi de gözükse yakın olduklarını düşünüyorum. Şehir olarak tabii ki Trabzon şehrinin büyük bir şehir olması şehri daha farklı kılıyor. Futbol açısından baktığımda da orada futbol oynamış, burada da teknik adamlık yapıyorum. Trabzon futbolda çok önemli işler yapmış, şehir biraz daha büyük ama yörenin insanlarının duyguları bence çok yakın birbirine. Bu yörenin insanı olarak onları çok ayırt edemiyorum” yanıtını verdi.

“İki şehir sizin için ne anlam ifade ediyor?” sorusu üzerine konuşan Avcı “Hayatımda iki kere İstanbul dışına çıktım, biri futbolcu olarak Rizespor’a, diğeri teknik adam olarak Trabzon’a. Benim için ikisi de çok güzel. İyi anıların olduğu, dostlukların olduğu, samimiyetin olduğu, 30 sene evvel de, bugün de aynı duygularla beraber olduğumuz arkadaşlıkların en güzelini yaşatan iki şehir” dedi."RİZE İLE TRABZON ARASINDAKİ KÖPRÜYÜ OLUŞTURACAĞIM"

Rizespor’un 1. lige çıkması ve şampiyonluklarında Trabzonspor’dan transfer edilen oyuncuların yer aldığı, Trabzonspor’un şampiyonluk yıllarında da Rize’den minibüslerle gelen taraftarların desteğinin hatırlatılması üzerine Avcı, yeniden bu havanın yakalanması temennisinde bulundu.

Avcı, "Bunlara umarız biz vesile oluruz. Ben bir Rizeli olarak Trabzon’a gelirken destek veren de vardı, gitme diyen de vardı. Ben de şu ifadeyi kullandım; “Ben Rize ile Trabzon arasındaki köprüyü oluşturacağım, onun için gidiyorum” dedim. 72 km daha da yakınlaştırmaya çalışıyorum. Şimdi artık yollar yapıldı, mesafeler kısaldı. Bence duygular da aynı şekilde. Birbirine yakın yörenin insanları, hakikaten birbirine yakın duygu ve düşünceleri var. Eskide kalmış, geçmişte kalmış şeyleri bugüne taşımanın bence hiçbir anlamı yok" diye konuştu.

DEPLASMANA GİDERKEN KAZA...

Rizespor’da oynadığı dönemde unutamadığı anısını da aktaran Avcı, deplasman maçına gittikleri otobüsle Trabzon’da geçirdikleri kazayı anımsattı. Avcı, “Rizespor’da transfer olduktan sonra ilk deplasman maçına giderken aslında olumsuz bir şey gibi gözüken ama sonunda olumluya dönen bir kaza yapmıştık. Denizli deplasmanı ilk maçımız. Denizli deplasmanına giderken otobüs Of’ta devrildi. Biz otobüsün içerisindeyiz. Öyle eşofmanlarımız falan yok. Ben de kot gömlek var, onda başka bir ceket var falan öyle gidiyoruz deplasmana. Otobüsün tekerlekleri havada sırtı yerdeydi. Herkes birbirine soruyor ‘bir şey var mı bir şey var mı?’ diye. Allah’a şükürler olsun kazasız belasız atlattığımız kazaydı. O hafta tehir olmuştu maçımız. Oradan sağ çıktığımız için çok şanslıydık” dedi.